ERR Strasbourgis: Merkel ja Hollande püüdsid oma sõnumiga hirme maandada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Täna tegid Prantsusmaa president François Hollande ja Saksamaa liidukantsler Angela Merkel seoses Euroopat tabanud põgenikekriisiga Strasbourgis Euroopa Parlamendile ühispöördumise, millega püüdsid liikmesmaid rahustada, teatas ERRi korrespondent Johannes Tralla Strasbourgist.

"Keskne sõnum siin Strasbourgis mõlema liidri kõnes oli hirmude rahustamine," ütles Tralla "Aktuaalsele kaamerale".

President Hollande märkis, et paljudel riikidel on praegu kiusatus endasse tõmbuda, aga see ei toimi - ajalugu on seda ka Prantsuse presidendi sõnul kinnitanud.

Mõlemad liidrid tunnistasid üsna avameelselt, et Euroopa ei ole olnud oma välispoliitikas vajalikul tasemel - pingutused Süürias ei ole kandnud vilja ja ka sõda Ukrainas oleks saanud ära hoida, tunnistas Angela Merkel.

Hollande'i sõnul on Schengeni sisepiiride taastamine traagiline viga ja ta märkis, et Süürias tuleb panustada poliitilise lahenduse leidmisele. Ta märkis, et Süüria mõõdukat opositsiooni ei saa kokku viia president Assadiga, keda ta nimetas mõrtsukaks.

Merkel tõi korduvalt paralleele tänase pagulaskriisi ja 25 aasta taguse ajaga, kui Berliini müür oli just langenud ja Lääne-Euroopa kartis töökohtade ja Euroopa tuleviku pärast. Merkeli sõnul on täna näha, et sellest mitmekesisusest on Euroopa võitnud.

Merkel märkis ka, et kuna liikvel on 60 miljonit põgenikku, tuleb paljudele öelda "ei" ja nad tagasi saata. Samas kõiki põgenikke tuleb kohelda aupaklikult, sest tegemist pole anonüümse massiga.

Saksamaa liidukantsleri hinnangul on nn Dublini menetlus iganenud ning tuleb leida uus viis, kuidas immigratsiooniga Euroopas tegeleda.

 Täismahus video sõnavõttudest europarlamendis:

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: