Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NATO kohtumisel teatab Briti kaitseminister vägede paigutamisest Balti riikidesse

{{1444285968000 | amCalendar}}
Briti kaitseminister Michael Fallon
Briti kaitseminister Michael Fallon Autor/allikas: AFP/Scanpix

Täna kohtuvate NATO kaitseministrite peamiseks aruteluteemaks on olukord Süürias ja sealne Venemaa sekkumine, kuid ajakirjanduse andmetel on näiteks Briti kaitseministril Michael Fallonil kavas teatada ka Ühendkuningriigi maavägede paigutamisest Balti riikidesse. Hiljem kinnitas sellist kavatsust ajakirjanikele ka Fallon ise.

Esiteks on täna kavas väljendada solidaarsust Türgiga, kelle õhupiiri Venemaa sõjalennukid on Süüria operatsiooni käigus rikkunud, ning teiseks pööratakse tähelepanu Balti riikide julgeolekumuredele, kirjutas BBC.

Suurbritannial on kavas ühineda Saksamaa ja USA ning võtta endale kohustus paigutada sõdureid pikemaks ajaks Balti riikidesse, et Venemaad heidutada ning NATO idapiiri kindlustada, kirjutas täna ajaleht The Financial Times. Allikate kinnitusel teeb sellise avalduse Fallon tänasel NATO kaitseministrite kohtumisel Brüsselis, kirjutas ajaleht The Financial Times.

Lõpptähtaega vägede paigutamisele ei ole ning seda tehakse rotatsiooni alusel. Põhjuseks on see, et nii saavad USA, Suurbritannia ja Saksamaa vältida Moskva süüdistusi, et nad on Ida-Euroopasse püsivad sõjaväebaasid loonud. Sellest hoolimata on väga tõenäoline, et Londoni samm toob kaasa Venemaa terava kriitika.

Briti kaitseministeeriumi allikate sõnul käib jutt ühest kompaniist ehk umbes 100 sõdurist. Kuigi see pole suur arv, on see siiski oluline muutus Briti kaitsepoliitikas, sest viimasel ajal on üritatud välisriikidesse paigutatud üksuste arvu järjepidevalt kärpida.

Nii vähe aktiivses teenistuses olevaid sõdureid - 80 000 - pole Briti vägedes olnud pärast Napoleoniga peetud sõdu, näiteks võeti eelmise l valitsusperioodil vastu ka otsus sulgeda Saksamaal asuvad baasid ja sealsed 20 000 sõdurit koju tuua.

Allikad valgustasid juba ka Falloni tänase avalduse sisu. Kaitseministril olevat kavas öelda, et "Suurbritannia on pühendunud Ida-Euroopa demokraatlike riikide suveräänsuse toetamisele". "Me juba oleme paigutanud kuningliku õhuväe lennukeid Balti riikidesse ning võimaldanud Ukraina relvajõududele olulist väljaõpet. Nüüd saab meil olema ka regulaarne arv sõdureid Balti riikides ja Poolas."

Briti vägede paigutamine on ka osa USA ja Saksamaa juunis kokku lepitud plaanist (Transatlantic Capability Enhancement and Training initiative), mille raames suurendatakse ühiste õppuste arvu. Eriti oluline roll on sellel, kuidas lääneliitlaste sõdurid harjutavad koos Balti riikide kolleegidega. Briti sõdurid osalesid ka käesoleva aasta kevadel toimunud Eesti suurõppusel Siil.

Samal kohtumisel annab Fallon teada ka sellest, et Suurbritannia laiendab Ukraina relvajõudude jaoks mõeldud väljaõppeprogrammi.

Fallon kinnitas Reutersile sõdurite saatmist

Kohtumisele saabuv Fallon kinnitas vägede paigutamist lühidalt ka Reutersile ja selgitas, et sõdureid saadetakse Balti riikidesse ja Poola.

"See on osa meie poliitikast olla püsivamalt kohal NATO idatiival ja vastata võimalikele Vene provokatsioonile ja agressioonile," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: