Kallas: radikaalseid jõude Merkel ja Hollande ilmselt rahustada ei suuda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Autor/allikas: Arvo Meeks/Valgamaa/Scanpix

Europarlamendi saadik Kaja Kallas (RE) ütles Prantsusmaa presidendi Francois Hollande´i ja Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli eilset ühispöördumist kommenteerides, et radikaalseid jõude see ilmselt maandada ei suuda.

"Ma arvan, et Merkeli kõnes oli selliseid asju, mis oli mõeldud rahustuseks just nendele valitsustele, kes on asunud väga radikaalsetele positsioonidele ka pagulaste küsimustes," ütles Kallas ERR-i uudisteportaalile.

Veelgi radikaalsemate poliitiliste jõudude jaoks viitab Kallase hinnangul ühispöördumine kõigele sellele, mis on Euroopa Liidus paha.

"Mulle tundub, et sellised väga radikaalsed rühmad on oma tões ikkagi niivõrd kinni, et mis iganes Merkel või Hollande ütlevad, see ainult süvendab seda veendumust, mis neil niikuinii juba on. Ma ei arva, et see oleks suutnud lähendada neid, kes on väga erinevatel nurkadel," lausus eurosaadik.

Kallas pidas ühispöördumist ka märgiliseks, sest 25 aastat ei ole Saksamaa ja Prantsusmaa juhid niimoodi Euroopa Parlamendi ees esinenud. Kallas märkis, et Merkel ja Hollande soovisid pöördumisega maandada hirme ja kindlustada Euroopa ühtsust.

Tema sõnul aga tekitab küsimusi, et just Saksamaa ja Prantsusmaa juhid just seda Euroopa ühtsust veavad, samal ajal kui on olemas ka Euroopa Komisjon.

"See segadus on selles osas, et kes siis seda Euroopat ikkagi lõpuks juhib. Võibolla on see õige, et Euroopa Komisjon peaks olema päriselt nagu Euroopa valitsus. Praegu on ta demokraatliku protsessi suhtes mõnes mõttes ebamäärane moodustis," hindas Kallas.

Kallase sõnul jäi pöördumisest läbivalt meelde valitsuste südametunnistusele koputamine ja ühtsuse rõhutamine. "Me ikkagi vajame rohkem Euroopat. Üksi ei ole keegi meist tugev, meil kõigil on erinevad probleemid ja nendest väljatulekuks me vajame teineteist. Natsionalism ei ole õige tee, sest natsionalism viis tegelikult teise maailmasõjani. See on õige tähelepanek, sest sellised natsionalistlikud meeleolud Euroopa Parlamendis on järjest tugevamad," lõpetas Kallas.

Saksamaa liidukantsler Angela Merkel ja Prantsusmaa president Francois Hollande esinesid eile Strasbourg'is Euroopa Parlamendi ees ühispöördumisega. Kõige rohkem peatuti rändekriisil ja Süüria olukorral, kuid räägiti ka Ukrainast ja eurotsoonist. Kõigi oluliste probleemide lahendamise eelduseks pidasid nii Hollande kui ka Merkel solidaarsust ja vastutustunnet.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: