Europarlamendi saadikud soovivad soolise palgalõhe vähendamiseks kohustuslikke palgaauditeid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Elmo Riig/Sakala/Scanpix

Euroopa Parlamendi saadikud kutsuvad Euroopa Komisjoni üles esitama uued seadusandlikud ettepanekud, et tõhustada soolise võrdõiguslikkuse direktiivi reeglite rakendamist ja jõustamist liikmesriikides

Täna vastu võetud mitteseadusandliku resolutsiooni järgi püsivad meeste ja naiste palgaerinevused, hoolimata sellest, et 2006. aastal võeti vastu soolise võrdõiguslikkuse direktiiv.

Resolutsioonis kutsutakse Euroopa Komisjoni lisama uutesse reeglitesse kohustuslikud palgaauditid EL-i liikmesriikide börsil noteeritud ettevõtetele ja võimalikud EL-i tasandi sanktsioonid (soolise võrdõiguslikkuse kohustusi mittetäitvate ettevõtete kõrvale jätmine EL-i eelarvest rahastatavate kaupade ja teenuste avalikest hangetest) või rahaliste karistuste kehtestamine tööandjatele, kes ei austa võrdse töötasu põhimõtet.

Eesti eurosaadik Kaja Kallas leiab, et soolise palgalõhe vähendamiseks ei ole suudetud aastate jooksul palju ära teha. "Eestis on see 29,9 protsendiga EL-i suurim, mille üle ei saa me siin uhked olla. Kindlasti ei soovi ma, et otsustajad läheksid liiga sügavale ettevõtete siseasjadesse, kuid EL peaks andma üldised juhtnöörid lahendamaks soolist ebavõrdsust ja suurendamaks läbipaistvust selles vallas," rääkis Kallas.

Eurosaadik Urmas Paet arvab samuti, et EL peab järjepidevalt tegelema soolise palgalõhe vähendamisega. "Naiste väiksemad palgad ei mõjuta mitte ainult nende praegust majanduslikku kindlustatust, vaid sellest sõltuvad ka tulevased sissetulekud, nagu näiteks pension. Lisaks pärsib see kogu ühiskonna arengut," lausus ta.

Liikmesriigiti esineb suuri erinevusi ning EL-i riigid on tihti olnud aeglased võrdse tasustamise põhimõtte rakendamisel ja jõustamisel, leiavad saadikud resolutsioonis.

Eurostati andmetel (2013) on sooline palgalõhe ja pensionilõhe keskmiselt vastavalt 16,4% ja 38,5%.

Euroopa Komisjoni raporti kohaselt on direktiiv piisavalt selgelt ja korrektselt üle võetud ainult kahes liikmesriigis, Hollandis ja Prantsusmaal.

Palgalõhe on suurim Eestis, Austrias, Saksamaal, Tšehhis ja Slovakkias ning väikseim Poolas, Maltal, Itaalias ja Sloveenias.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: