Ministeerium kavatseb valimisringkonnad ühtlasemaks muuta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Justiitsministeeriumis on valmimas plaan, kuidas muuta valimisringkonnad ühtlasemaks, et nende vahel jagatud saadikukohtade arv erineks vaid mõne üksiku mandaadi võrra. Praeguse korra kohaselt jagatakse kõige suuremas valimisringkonnas kolm korda rohkem mandaate kui kõige väiksemas.

Eestis on 12 valimisringkonda, mille vahel jagab enne valimisi mandaate vabariigi valimiskomisjon. Aluseks on valimisõiguslike elanike arv piirkonnas. Ringkondadest suurim, Harju- ja Raplamaa sai riigikogu valimisteks 14 mandaati ning kõige väiksem ehk Lääne-Virumaa peaaegu kolm korda vähem ehk viis mandaati, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Suuremad ringkonnad on ka 12-mandaadiline Tallinna kesklinn, Lasnamäe ja Pirita ning üks väiksemaid on ka kuuemandaadiline Hiiu-Saare ja Läänemaa.

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) ütles, et Eestis on valimisringkondade ebavõrdne suurus tekitanud olukorra, kus on juba raske rääkida proportsionaalsest valimissüsteemist.

Reformierakonna peasekretär Martin Kukk märkis, muuta ei tuleks ainult muutmise pärast. Tähtis on, et piirkonnad oleks esindatud.

Justiitsminister selgitas, et kui 101 parlamendiliiget 12 ringkonna vahel ära jagada, on tulemuseks kaheksa saadikut ehk mandaati ringkonna kohta. Probleem on tema sõnul just suuremate ja väiksemate ringkondadega.

"On selge, et mehaaniliselt kõigis kaheksat on äärmiselt keeruline tagada /.../. Me peaksime terve mõistuse järgi võtma, et teatud vahemikud oleks seal sellised, mis ei erineks suurusjärgu võrra või kolm korda üksteisest, vaid võiks olla paarimandaadilised erinevused," arvas Reinsalu.

Reinsalu ütles, et see eeldab valimisringkondade piiride muutmist. Näiteks võiks Harjumaa olla eraldi ringkond, mitte üks ringkond koos Raplamaaga. Üks lähtekoht oleks tema sõnul, et maakondi ei hakataks poolitama.

Keskerakonna juhatuse liige Jüri Ratas küsib, miks seda muudatust on vaja teha, kui riigikogu liige on mandaadis vaba ja peab seisma üleriigiliste küsimuste, mitte piirkondlike eest. Valimisringkondi on muudetud varemgi.

"Me teame ka seda, et kunagi ka Virumaa muudeti kaheks ringkonnaks. On räägitud, et selle põhjus oli tegelikult üks poliitik - et ta ei saaks sealt nii palju hääli. Ma arvan, et ühe persooni pärast muuta valimiste reeglistikku ei ole väga tark," ütles Ratas.

13 aastat tagasi lahutati 13 mandaadiga Virumaa Ida-Virumaa ja Lääne-Virumaa valimisringkondadeks. Kui seni oli just seal parima tulemuse ja oma parteile rohkem kohti toonud Edgar Savisaar, siis edaspidi kordas ta sama Tallinna, Lasnamäe ja Pirita ringkonnas.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: