Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ekspert: valimisringkondade ühtlustamine ei pruugi soovitud tulemust anda

Tartu Ülikooli riigiteaduste instituudi teaduri Mihkel Solvaku sõnul ei kaota mandaatide ringkondlik ühtlustamine ebavõrdsust piirkondade vahel, kui enne ei muudeta kompensatsioonimandaatide süsteemi.

Justiitsministeeriumis on valmimas plaan, kuidas muuta valimisringkonnad ühtlasemaks, et nende vahel jagatud saadikukohtade arv erineks vaid mõne üksiku mandaadi võrra. Praeguse korra kohaselt jagatakse kõige suuremas valimisringkonnas kolm korda rohkem mandaate kui kõige väiksemas.

Mihkel Solvak rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et kui laiem eesmärk on tagada võrdsem regionaalne esindatus, siis tema arvates ei pruugi muudatus soovitud tulemust anda.

"Probleem on selles, et kui me ei muuda valimissüsteemi muid elemente, siis seda eesmärki ei saavutata. Meil on keeruline valimissüsteem läbi kompensatsioonimandaatide süsteemi, kus kõiki kohti ei jaotata ringkonnas välja," selgitas Solvak.

Teaduri arvates tulekski kõik need kohad ringkonnas välja jagada, sest inimesed hääletavad konkreetses ringkonnas kandideerinud inimeste poolt.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: