Kallas: digitaalse ühisturu loomiseks tuleks EL-i liikmesriikide seadusandlust ühtlustada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip.
Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Parlamendi saadik Kaja Kallas esitleb peagi raportit "digitaalse ühisturu suunas", mis teeb Euroopa Komisjonile ettepanekuid praeguse turu ja seadusandluse ühtlustamiseks. Kallas nentis, et muudatuste rakendamine võtab paratamatult aega, mistõttu tuleb innovatsioonile järele jõudmiseks menetleda uuendusi kiirendatud korras.

Koos sotsiaaldemokraat Evelyne Gebhardtiga kahasse kirjutatud raporti peamised eesmärgid on ühtsete e-kaubanduse reeglite loomine ja geoblokeeringute kaotamine, ent raport puudutab ka mitmeid teisi olulisi punkte, vahendasid ERR-i raadiouudised.

"Üks suur teema, mis on problemaatiline kõikidele ettevõtjatele, kes soovivad piirüleseid teenuseid pakkuda või tooteid teistes riikides müüa, on käibemaks ning selle deklareerimine," selgitas Kallas, kes leidis, et käibemaksuga seotud reeglid võiksid olla EL-is ühtsed.

"Samamoodi on tarbijate õigused erinevates riikides erinevad ning selleks, et sa saaksid oma tooteid ja teenuseid pakkuda, pead sa teadma erinevate riikide tarbijakaitse reegleid," rääkis europarlamendi saadik.

Kallase ja Gebhardti raport täiendab Ansipi seisukohti

Raporti eesmärk on esitada seisukohad Euroopa Komisjonile. Komisjonis vastutab ühise digitaalturu eest aga volinik Andrus Ansip, kes on ise samuti sarnased ettepanekud esitanud. Kallase sõnul toetab tema ja Gebhardti poolt koostatud raport Ansipi seisukohti ning täiendab neid.

"Näiteks üks asi, mida me oma raportis rõhutame, kuid Ansipi dokumendis ei olnud, on tööstuse digitaliseerimine ehk IKT (Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia - toim.) sektori võimaluste kasutamine läbi teiste majandussektorite horisontaalselt," ütles Kallas.

Tema arvates peaks tööstusi IKT-innovatsiooni alal aitama, et tootev tööstus jõuaks uuele arengutasemele.

Kallas tunnistab, et Eesti seisukohad erinevates IT küsimustes pole kindlasti Euroopas tavapärased. Mitmed Euroopa ühiskonnad on antud küsimuses veel väga konservatiivsel seisukohal ning pigem skeptilised.

Seaduste loomine võtab aega, kuid innovatsioon ei oota

Euroopa Parlamendi saadik nentis, et muudatuste heaks kiitmine ja rakendamine võtab aega.

"Kui komisjon järjest välja üksikute regulatsioonidega, mis kogu paketti peavad täiendama, siis need arutatakse läbi parlamendis, seejärel arutatakse muudatusi triloogidel ehk kolmepoolsetel kohtumistel komisjoni, parlamendi ja EL-i nõukogu vahel," selgitas Kallas.

Alles seejärel väljastatakse direktiiv või regulatsioon, mis annab liikmesriikidele suunise seadusandlust harmoniseerida. "See kõik võtab paraku aega, kuid aega ei ole, sest vaadates kui kiiresti digitaalne maailm areneb, siis need asjad tuleb samuti kiirendatud korras ära teha," toonitas Kaja Kallas.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: