Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hollandi peaminister kutsus Venemaad üles MH17-juhtumi uurijatega koostööd tegema

{{1444743768000 | amCalendar}}
Hollandi peaminister Mark Rutte
Hollandi peaminister Mark Rutte Autor/allikas: Valerie Kuypers/AFP/Scanpix

Hollandi peaminister Mark Rutte kutsus täna Venemaad üles tegema koostööd rahvusvahelist kriminaaljuurdlust läbi viivate uurijatega, et selgitada välja, kes tulistas eelmisel suvel Ida-Ukraina kohal alla Malaysia Airlinesi reisilennuki.

Täna avaldatud raporti kohta ütles Rutte, et tegu on olulise osaga jätkuvast kriminaaljuurdlusest, vahendas Reuters.

Peaministri hinnangul on praegu prioriteediks süüdlaste väljaselgitamine ja vastutusele võtmine.

Rutte lisas, et raporti alusel saab viia ellu ka muudatusi rahvusvahelist lennuliiklust käsitlevates reeglites, üheks võimaluseks on tema arvates näiteks senisest täpsemate reisijate nimekirjade nõudmine. Hollandis on palju arutatud selle üle, miks mõned inimesed pidid nii kaua ootama kinnitust, kas nende lähedane oli alla tulistatud lennukis või mitte.

Venemaa välisministeeriumi hinnangul on aga Rutte üleskutse kummaline. Ministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova ütles, et Venemaa on alati olnud uurimise osas koostööaldis.

Hollandi ohutusameti (OVV) raporti kohaselt tabas lennukit raketisüsteemi Buk rakett, mis tulistati välja 320 ruutkilomeetri suuruselt alalt Ida-Ukrainas. Milline konflikti osapool aga konkreetset tulistamiskohta kontrollis, raportis ei öelda, sest sellisteks järeldusteks pole OVV-l mandaati. Nimetatud küsimusele peab vastuse andma hetkel veel kestev kriminaaluurimine, mida juhib Hollandi prokuratuur.

Lisaks rõhutati raportis, et kõik lennuliikluse eest vastutavad osapooled - nii lennufirmad kui ka Ukraina võimud - alahindasid konfliktist tulenevat ohtu tsiviillennundusele ning piirkonnas oleks pidanud lennuliikluse peatama. Hollandi uurijate hinnangul on tegu olulise õppetunniga ka tuleviku jaoks ja see aitab järele mõelda, kuidas tsiviillennundust konfliktipiirkondades korraldada.

Hollandi prokuratuur: uurimistulemusi tutvustame järgmisel aastal

Hollandi prokuratuuri teatel ei jõua rahvusvaheline uurimisrühm oma tööga selle aasta jooksul ühele poole ning uurimistulemusi tutvustatakse alles järgmisel aastal.

Pressikonverentsil kinnitati, et uurijatel on nimekiri "huvi pakkuvatest isikutest", kuid ühtegi nime eraldi välja ei toodud.

Prokuratuuri esindaja sõnul on tänane ohutusameti raport nende uurimistulemustega kooskõlas.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: