Salajõe elanikud süüdistavad turbakaevandust vee halvas kvaliteedis ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Läänemaal asuva Salajõe küla elanikud süüdistavad oma kaevuvee halvas kvaliteedis läheduses asuvat Kekkilä turbakaevandust. Nüüd otsivad nii Lääne-Nigula vallavalitsus kui ka Kekkilä reostunud kaevude probleemile üheskoos lahendust.

Salajõe asub karstialal ja vesi on seal kaevudes hägune ja halva lõhnaga eeskätt suurvee perioodil ja peale tõsisemaid vihmasadusid. Elanikud näevad selles süüd naabruses asuval Kekkilä turbakaevandusel, kuid kevadel valminud keskkonnaameti tellitud uuring seda seost ei kinnitanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lääne-Nigula vald küsib nüüd Eesti geoloogiakeskuselt, kas Salajõel tasuks mõelda kaevude puhastamisele, uute rajamisele või koguni ühisveevärgiga liitumisele. Kui palju see vallale maksma minna võib, on veel vara öelda.

"Eks ekspertarvamus peaks ütlema, missugune variant on ka teadlaste poolt eelistatud, ekspertide poolt eelistatud. Ja kui see variant on välja valitud, eks siis tuleb hakata otsima võimalusi, kuidas seda rahastada," selgitas vallavanem Mikk Lõhmus.

Kekkilä Eesti juhatuse liige Raoul Johanson ütles, et kuigi pole tuvastatud turbatootmise mõju Salajõe joogiveele, on ettevõte valmis probleemi lahendamisel vallale abiks olema ka rahaliselt.

"Ma arvan, et kõige kiirem lahendus, mis annab esmase tulemuse on see, et mõningad kaevud puhastada," kommenteeris Johanson.

Praegust abipakkumist varjutab kohalike mure, milliseks võib nende vesi muutuda siis, kui Kekkilä peaks tulevikus oma kaevandust laiendama.

"Kindlasti on teretulnud, kui Kekkilä aitab, aga eelkõige on meie mure ikkagi see, et uue kaevanduse laienemisega ei läheks asi hullemaks, sest kaevu puhastamine on ühekordne tegevus ja sellest on abi mõneks ajaks," rääkis Salajõe elanik Mare Urbas.

Kui keskkonnaametilt lubade saamine kulgeb probleemideta, võib Kekkilä avada uue kaevandusala aasta pärast.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: