Kopõtin: Ukraina vabatahtlikud on pettunud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Sergei Supinski/AFP/Scanpix

Ajaloolane Igor Kopõtini sõnul on Moskva oma pilgu pööranud Süüriale, mistõttu on olukord Ida-Ukrainat läbistaval rindel muutusteta ehk nädalas tuleb ette kaks-kolm tulevahetust, kuid raskerelvastust hetkel ei kasutata.

Igor Kopõtin ütles saates "Terevisioon", et Ukrainas levivate kuulduste kohaselt on Ida-Ukrainas separatistide poolel võidelnud vabatahtlikud sõdurid suundunud Süüriasse. "Samuti räägitakse sellest, et Ida-Ukraina konflikti hakatakse nüüd külmutama," lisas ajaloolane.

Tema sõnul on Ukraina rahvuskaardiga liidetud vabatahtlikud Azovi ja Donbassi pataljonist väga kibestunud regulaararmee ja keskvõimu suhtes. "Nad ütlevad, et keskvõim ei luba neil minna rünnakule, mille käigus saaks puhastada separatistidest täna okupeeritud alad," lisas Kopõtin.

Korruptsioon rindejoonel

Nimelt on Ukraina valitsus käskinud kõikidel vabatahtlikest koosnevatel üksustel taganeda rindejoonelt tagalasse ning seetõttu asuvad konfliktitsoonis vaid Ukraina regulaararmee merejalaväelased.

"Nende põhitegevusse ei kuulu mitte ainult praeguste positsioonide kindlustamine, vaid ka salakaubandus ja selle vastu võitlemine," rääkis möödunud nädalal Mariupoli külastanud Kopõtin.

Tema sõnul väidavad Azovi, Donbassi kui ka Paremsektori vabatahtlikud, et nad vahetati tavasõdurite vastu välja, kuna armees toimivad korruptiivsed skeemid, mis teenivad salakaubanduse pealt kasu.

"Vabatahtlike väitel teenib üks kontrollpunkt päevas kuni miljon grivnat," vahendas Kopõtin vabatahtlike väiteid. Nii nimetatud Donetski Rahvavabariiki ei tohi täna Ukrainast importida näiteks sealiha, mistõttu maksab kilo liha Donetskis 270 kuid Kiievis 70 grivnat.

"Tavaliselt pakutakse sõduritele ühe väikese sõiduauto läbilaskmise eest altkäemaksuna 10 000 grivnat," märkis Kopõtin, kes lisas, et altkäemaks ühe veoauto eest võib olla kuni 300 000 grivnat.

Käed rüpes istuvad vabatahtlikud muutuvad ohtlikuks

Samas nentis Kopõtin, et ka vabatahtlikud, kes istuvad praegu tagalas, on muutumas samuti ohtlikuks. "Ukrainas võiks luua mingisuguse Eesti kaitseliidu taolise organisatsiooni, mis oleks maakaitse põhimõttel organiseeritud üksus ja seeläbi leitaks vabatahtlikele rakendust," sõnas ajaloolane.

Kopõtini väitel on Ukraina vabatahtlike seas ka väga palju välismaalasi. "Ma olen kohanud näiteks ameeriklasi, austerlasi, rootslasi, poolakaid aga ka tšetšeene, venelasi ja valgevenelasi," selgitas Ida-Ukrainat tihti külastav Kopõtin.

Teistest riikidest tulnud võitlejate registreerimisega on endiselt probleem, sest kui näiteks lääneriikidest tulnud vabatahtlikud said endale Ukraina kodakondsuse, siis Valgevenest ja Venemaalt tulnud võitlejatele seda ei antud.

"Venelastele ja valgevenelastele tavaliselt kodakondsust ei antud, kuid nemad ei saa tagasi koju minna ega liikuda edasi ka Euroopasse, sest Schengeni viisa taotlemiseks peaksid nad tegema seda kodukohas, kuhu nad naasta ei saa," selgitas Kopõtin.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: