Baltimaade väärtuslikumate ettevõtete edetabelis on kaks Eesti firmat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tiitlite üleandmine.
Tiitlite üleandmine. Autor/allikas: META

Baltimaade tänavune kõige väärtuslikum ettevõte on Swedbank Grupp, mille väärtus kasvas 22% võrra ja jõudis 3,9 miljardi euroni.

Teist aastat järjest koostatava Balti väärtuslikumate ettevõtete TOP10 teisel kohal on SEB Bank Grupp, mille väärtus kasvas 19% võrra.

Esikümnesse kuuluvad ka kaks Eesti ettevõtet. Teiselt kohalt kolmandale on langenud Tallink Grupp, mille väärtus kahanes aastaga 12% ja seda hinnatakse nüüd 1,6 miljardile eurole.

Neljandal kohal on Eesti Energia, mille väärtus langes aastaga 1,4 miljardilt 1,27 miljardi euroni.

Eelmisel aastal kuulus esikümne hulka ka Eesti firma Vopak E.O.S., sel aastal langes see esikümnest välja ning seda edestasid Latvijas Valsts meži (Läti Riigimetsa Keskus) ja DNB Bank Grupp, kes on Balti TOP10 uus tulija.

Edetabelis toodud ettevõtete väärtus peegeldab ettevõtete tulevaste rahavoogude väärtust aktsionäridele ja kreeditoridele. Erandiks on siin pangad ja kindlustusseltsid, nende väärtus peegeldab ettevõtete omakapitali väärtust, kuna vastasel juhul ei oleks nende ja mittefinantssektori ettevõtete andmed võrreldavad.

Tabeli koostamisel on peetud oluliseks ettevõtete väärtuse eristamist omakapitali väärtusest. Ettevõtete väärtus peegeldab ettevõtte loodavat lisaväärtust, sõltumata selle finantsstruktuurist ja kasutamata finantsressurssidest ettevõtte põhitegevuse raames. Omakapitali väärtus omakorda peegeldab ettevõtete omanike loodud väärtust, mis võtab arvesse ettevõtete kapitalistruktuuri (nt kohustusi) ja ettevõtte põhitegevust.

Iga ettevõtte väärtus (pankade ja kindlustusseltside puhul omakapitali väärtus) leitakse võrdlusmeetodil (sarnaste ettevõtetega tehtud tehingud), lisades sellele ettevõtte läbipaistvuse ja juhtimise riskihinnangud.

Analüüsi läbiviijateks olid investeerimispank Prudentia ja Nasdaq Riia eksperdid ning ettevõtete analüüs viidi läbi avalikult kättesaadavatel andmete abil. Sel aastal tehti seda esmakordselt koostöös krediidiinfo registritega Kredītinformācijas Birojs (LV), Creditinfo (LT) ja E-Business Register (EE).

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: