Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Alampalga tõus kergitab ka lasteaia kohatasu

Lasteaed.
Lasteaed. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eile kokkulepitud alampalga tõus kergitab lapsevanemate jaoks ka lasteaia kohatasu, mis on seotud riikliku alampalgaga. Nii tuleb kahe aasta pärast näiteks Tartu lapsevanematel senise 58 euro asemel maksta 70 eurot.

Silja Kuusel on kokku kolm last, kellest vanim käib koolis. Lasteaia koha eest tuleb Tartus praegu välja panna iga kuu 58 eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mul on kaks last lasteaias, siis sel kuul läks 160 eurot lasteaia peale. Kohatasule lisanduvad veel muud kulud nagu söök ja huviringid," rääkis Kuusk.

Lasteaia kohatasu on seotud alampalgaga vastavalt omavalitsuse otsusele. Tartu linnas on kohatasu 15 protsenti alampalgast.

Kui alampalk tõuseb eilse kokkuleppe kohaselt 2017. aastaks 390 eurolt 470-ni, siis toob see lapsevanematele näiteks Tartus kaasa lasteaia kohatasu tõusu tuleval aastal seniselt 58 eurolt 64,5 euroni ja 2017. aastaks kasvab kohatasu juba 70,5 euroni.

"Tartus on see juba tõusnud. Kui minu esimene laps läks lasteaaeda, siis oli see viis korda vähem ikka - 30 eurot läks kõigega kokku. Ja kui see veel tõuseb, siis on see veel suurem ja mõjutab rohkem. Ma loodan, et laps saab suureks ja järgmisest tõusust ma pääsen juba," kommenteeris Kuusk.

Tartu ei plaani vähendada lastevanemate osalust ja neil tuleb ka edaspidi maksta kohatasuna 15 protsenti alampalgast.

"Ei, seda ei ole plaanis muuta, sest see otsus tehti mitte väga palju kauem kui aasta tagasi. See on seotud tegelikult sellega, et iga lasteaiakoht toob omavalitsusele kaasa kulusid," selgitas Tartu haridusosakonna juhataja Riho Raave.

Praegu Raave sõnul Tartus lasteaiakoha järjekordasid ei ole, aga seepärast on ka kulud suured.

Ta lisas, et alampalga tõus toob omakorda kaasa ka paljude lasteaiatöötajate palgatõusu, sest mitmed majahoidjad, koristajad, kokad ja abiõpetajad saavad alampalka või selle lähedast palka. Seega, kui järgmine aasta saab linn kohatasust juurde 350 000 eurot, siis linnale see ei jää.

Sama suurusjärk, kui isegi mitte rohkem, kulub nende lasteaiatöötajate palgatõusuks.

Tallinnas moodustab lasteaia kohatasu 10,6 protsenti riiklikust palga alammäärast, ujulaga lasteasutustes on see ujula kasutamise perioodil 12 protsenti. See tähendab, et kohatasu on praegu 41,34 eurot.

Kui Tallinn jätab kohatasu protsendi samaks, tähendab see, et tuleval aastal tõuseb kohatasu 45,58e eurole ning 2017. aastal 49,82 eurole ilma söögirahata.

Tallinna lasteaedade hoolekogude liit on kasvavate kohatasude pärast mures. "Me oleme tulnud hoolekogude liiduga välja avaldusega, et Tallinna linn võiks tõsta oma osalust pearaha osas. See kindlasti kergendaks lapsevanema osalust selles tasus," ütles liidu juhatuse liige Pille Raud.

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart aga ütles, et Tallinn ei kavatse protsenti langetada.

"Kui riik leiab, et meil elutase tõuseb iga aasa ja tõuseb ka miinimumpalk ja seadusandja näeb, et palk peab olema seotud kohatasuga ja lähtuvalt sellest on vastu võetud seadus, siis kohalikud omavalitsed ei saa muuta enda seadusandlust iga aasta lähtuvalt sellest, kuidas riik määrab miinimumpalka," ütles Kõlvart.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: