Poliitikud ei rutta võtma seisukohta alampalga teistest teguritest lahtisidumise kohta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tööandjate ja töövõtjate sõnul ei tohi alampalga läbirääkimisi varjutada teiste väljaminekute võimalik tõusmine. Kuigi koalitsioonilepe käsib kaaluda alampalga lahtisidumist teistest maksudest ja tasudest, jäävad poliitikud seda küsimust kommenteerides kidakeelseks.

Kui alampalk tõuseb, on see ju töötajale hea uudis. Aga kui seejärel tõusevad automaatselt ka lasteaiatasud või muud kulud, siis nii positiivne see enam polegi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Haridusminister Jürgen Ligi ütles ERRi raadiouudistele, et näiteks lasteaiatasud ei tohiks olla alampalgaga seotud. Tööandjatel ja töövõtjatel on selles osas täielik üksmeel - alampalk tuleb lahti siduda kõigist maksudest ja tasudest.

"Meie ettepanek on alampalk jätta rahule. Alampalk jäägu palganäitajaks. Ja muud asjad - leida oma õiglane süsteem viisil, et see elanikkonda rahuldab," ütles Eesti Ametiühingute Keskliidu juht Peep Peterson.

"Teatud numbreid tuleb hakata otsustama teistel alustel. Praegu on seda lihtne teha, sest need on seotud alampalgaga ja pole vaja avalikkuse ees neid debatte pidada. See et kõik poliitikud sellest mõttest vaimustuses pole, on ka päris arusaadav," rääkis Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsar.

Kuigi koalitsioonileping näeb ette just alampalga teistest teguritest lahtisidumise kaalumist, siis poliitikud selles teemas selgeid seisukohti võtma ei kiirusta.

"Raske ütelda. Veel kord: et tervikuna neile asjadele otsa vaadata, tuleb oodata, kuni ministeeriumid on küsimuses oma ettepanekud välja käinud, siis saab ka neile küsimustele vastata," arvas riigikogu rahanduskomisjoni esimees Remo Holsmer (Reformierakond).

"Tuleb jälgida väga selgelt, mis on alampalga kokkulepe, ja täna on ka väga mitmed toetused sellega seotud. Kui need lahti siduda, siis tuleb leida mingi teine mehhanism," ütles sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna (IRL). "Kindlat seisukohta välja käia ei saa jah. Me ei ole seda analüüsinud, mis tulemused on."

Alampalga kokkulepe on saavutatud ja omavalitsustel on õigus tõsta lasteaiatasusid. Ametiühingute liidul on siinkohal lasteaiakasvatajatele oma soovitus.

"Nõudke see raha välja. Palgatõus alla 10 protsendi ei tule sellistes oludes kõne alla. Ja ma usun et tegelikult ka lapsevanemad soosivad seda, et kui see raha tuleb niikuinii välja käia, et see siis läheb õigesse kohta," rääkis Peep Peterson.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: