Riigikogu määras saadikute autoliisingute hüvitamise ülempiiriks 450 eurot kuus ({{commentsTotal}})

{{1444925941000 | amCalendar}}
Foto: Erik Prozes/Postimees/Scanpix

Riigikogu juhatus otsustas karmistada nõudeid kuluhüvitiste kasutamiseks.

Riigikogu juhatus seadis saadikute autoliisingute hüvitamise ülempiiriks 450 eurot kuus, mis on keskmine summast, mida saadikud igakuiseks liisingute hüvitamiseks küsivad. Kehtivas korras eraldi piirangut sõiduki ühe kuu liisingule pole, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Uute nõuete kohaselt peab saadik esitama koos hüvitamiseks mõeldud sõiduki liisingukulu dokumendiga ka kehtivat juhtimisõigust tõendava dokumendi koopia. Juhtimisõiguse puudumise korral tuleb saadikul esitada kirjalik põhjendus liisingu tööga seotuse kohta.

Samuti täiendas juhatus kuluhüvitiste korda sättega, et kahtluse korral võib riigikogu kantselei pöörduda fraktsiooni poole, et saada kinnitust, kas saadik kasutab liisitud autot tööks. Fraktsiooni mittekuuluva liikme korral otsustab ja kinnitab kulu seotuse riigikogu liikme tööga riigikogu juhatus.

Otsuse kohaselt hakkavad uued nõuded kehtima 1. novembrist 2015.

Riigikogu liikmele hüvitatakse kuludokumentide alusel tema tööga seotud kulutused kuni 30% ulatuses riigikogu lihtliikme ametipalgast ehk kuni 1033 eurot kuus. Riigikogu liikmel on õigus teha hüvitise piirmäärast suuremaid kulutusi sama kalendriaasta kulu tekkimisele eelnenud kuude arvel, välja arvatud sõiduki liisingukulud.

Riigikogu liikme tööga seotud kulutused on sõidukulud, side- ja postikulud, lähetuskulud, bürookulud, koolituskulud, esindus- ja vastuvõtukulud, tõlketeenuse kulud, majutuskulud ning uuringute ja ekspertiiside kulud.

Kuluhüvitise tagasinõudmist hindab riigikogu kantselei

Senist korda asus riigikogu juhatus muutma pärast ajakirjanduses ilmunud lugusid riigikogu liikmete kulukatest autoliisingutest ning juhiloata riigikogu liikme Mihhail Stalnuhhini tavast taotleda riigikogult autoliisingu hüvitamist. 9. septembri Eesti Päevaleht avalikustas, et Stalnuhhini asemel kasutab riigi toel liisitud autot tema abikaasa.

Riigikogu esimees Eiki Nestor ütles, et seda, kas Stalnuhhinilt küsitakse talle liisingu eest makstud hüvitis tagasi, hindab riigikogu kantselei. "Siiani meie juriidilised hinnangud lahknevad sellest, mida siin ka natuke oma advokaadibüroo reklaamimise huvides on tehtud," märkis ta.

Päevalehes avaldatud advokaadibüroo COBALT juhtivpartneri Jaanus Mody hinnangul on raha võimalik võlaõigusseaduse alusetu rikastumise sätete alusel tagasi nõuda.

"Ma arvan, et see kord peaks olema selline, et parlamendi senine praktika on olnud, et juhul kui hiljem menetluse käigus leitakse, et mingi tehtud arve või kulutus ei vasta selle korra reeglitele, siis tuleb see tagasi nõuda. Kas seda saab ka tagasiulatuvalt teha, peavad parlamendi juristid ütlema," kommenteeris justiitsminitser Urmas Reinsalu.

Siseminister ja varasem justiitsminister Hanno Pevkur ütles, et ta ei soovi ministrina sekkuda riigikogu otsustesse, kuid tavakodanikuna võib ta öelda, et Stalnuhhini puhul on tegemist kuluhüvitiste väärkasutamisega.

Ta meenutas, et riigikogu liikme staatuse seadus ütleb, et riigikogu liikmele hüvitatakse tööga seotud kulud. "Oludes, kus riigikogu liikmel pole juhiluba ja oludes, kus ta ise seda autot ei kasuta, on minu hinnangul riigikogu kantseleil see võimalus olemas," sõnas ta.

Kunagine justiitsminister, riigikogu liige Jüri Adams ütles, et kulusid peaks olema võimalik hinnata, et otsustada, kas on tegemist kulude või riigi vargusega. "Minu arvates riigi vargust ei pea soodustama ja varastatud summad tuleb tagasi nõuda," ütles ta.

"Aktuaalsel kaameral" ei õnnestunud saada kommentaari riigikogu kantseleilt.

Mihhail Stalnuhhin on riigikogu praeguse koosseisu ajal taotlenud autoliisingu hüvitamist 3390 euro ulatuses. Eelmises koosseisus oli tema liisingu hüvitis 2011. aastast 2015. aastani üle 27 000 euro. Nüüd, pärast skandaali lahvatamist on Stalnuhhin "Aktuaalsele kaamerale" teadaolevalt esitanud septembri lõpus juba uue taotluse oma auto liisingu hüvitamiseks. Stalnuhhinit "Aktuaalsel kaamerale" tabada ei õnnestunud.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: