Politoloog: EL maadleb seni kõige ohtlikuma kriisiga ({{commentsTotal}})

Foto: Dimitris Michalakis/Reuters/Scanpix

Euroopa Liit on silmitsi oma senise ajaloo suurima kriisiga ja me elame ohtlikul aja, aga kuni suudetakse jätkata demokraatlikku elukorraldust ja valitseb õigusriik, pole oodata suuri vapustusi, arvab Prantsusmaa politoloog Anne-Marie Le Gloannec.

Anne-Marie Le Gloannec rääkis Tallinnas Euroopa Liidu majas arutelul "Euroopa eraldusjooned ja väljavaated", et Euroopa on ümbritsetud tulekahjurõngaga, kuigi eesmärk oli ümbritseda end sõbralike või vähemalt stabiilsete riikidega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tema sõnul pole osatud ka asju ette näha - kui Krimmi ülevõtmine võis kõigile tulla üllatusena, siis Lähis-Ida sõdade tulemusena tekkivat põgenikerännet oleks võinud prognoosida.

"Ma arvan, et praegu maadleb Euroopa Liit seni kõige ohtlikuma kriisiga. Nägime eurokriisi, Kreeka võimalikku eraldumist, Suurbritannia lahkumise võimalust - kõik see on suhteliselt tsiviliseeritud. Kui Suurbritannia otsustaks Euroopa Liidust lahkuda, siis toimuks see demokraatlikult. Aga meid ümbritseb tulerõngas - sõjad," rääkis rahvusvaheliste uuringute keskuse vanemteadur.

Le Gloannec nimetas praegust sajandit ohtlikuks sajandiks ja Euroopa Liitu tänu oma 28 liikmesriigile aeglaseks otsuste langetamisel. Politoloog loodab, et Euroopa liit tõsise kriisi ilmnemisel veel kokku ei varise.

"Euroopa Liit pole loodud kriisireguleerimiseks, kuid seisab kriisiga silmitsi, veskikivid jahvatavad aeglaselt. Aga teisalt valitseb siin tänaseni ikkagi demokraatia, siin on suhteliselt hea elada seaduse kaitse all. Miks kipuvad nii paljud venelased, hiinlased ja teised Euroopa Liitu? Miks tuleb nii palju põgenikke? Sest nad loodavad leida paremat elu, inimlikumat keskkonda," selgitas Le Gloannec.

Tulevikust rääkides viitas analüütik, et aina suuremat rolli hakkavad Euroopa juhtimisel teiste institutsioonidega võrreldes mängima riigijuhid ja nende isikuomadused. See muudab otsuste tegemise subjektiivsemaks ja tekitab rohkem ärevust, kui suurriikide valimised käes on.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: