Vigala metsas avati mälestusmärk metsavendadele ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

67 aastat tagasi hävitasid nõukogude okupandid Raplamaal Vigala laante vahel asunud metsavendade staabipunkri. Täna avati selles paigas Eesti vabaduse eest võidelnud meeste auks mälestusmonument.

1948. aasta oktoobris Vigala metsas korraldatud haarangus langesid relvastatud võitluse liidu ridades tegutsenud metsavennad Eduard Mulk ja Mihkel Soosalu. Umbes aasta tagasi otsustasid kohalikud kaitseliitlased korrastada omaaegse punkri ümbruse ja rajada sinna monumendi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mälestuse jäädvustamine on oluline, sest aeg teeb oma töö ja üha vähemaks jääb neid, kes metsavendlust oma silmaga nägid.

"Need inimesed, kes elasid, kes on 90-aastased, kes on sellega seotud, hakkavad vaikselt ära kaduma ja neid inimesi, kes mäletavad, jääb aina vähemaks. See on väga tähtis asi meie kui kaitseliitlaste ja metsavendade liidu liikmete jaoks," rääkis Rapla maleva liige ja üks monumendi idee autoritest Aimar Maiste.

Üheskoos puhastati kunagise punkri ümbrus võsast, ehitati üle metsakraavi viiv sild ja püstitati monument. Idee leidis kogukonnas laialdast toetust ja näiteks puitu ostma minnes said ehitajad seda tasuta, kui kuuldi, milleks meestel seda vaja läheb.

"Need on kõik meie oma maleva kaitseliitlased, enda sõbrad ja metsavendade liidu liikmed, oma küla mehed. Siis me teeme ikka talgute korras kõik, kui midagi vaja teha on," ütles Rapla maleva liige Sulev Hatto, kes on samuti üks monumendi idee autoritest.

Kaitseliidu ülema brigaadikindral Meelis Kiili sõnul on väga tähtis, et selliste sündmuste puhul on kaasatud ka järgmine põlvkond.

"Tegelikult on noored need, kes meid edasi viivad ja me peaksime seda metsevendlust noortele viima, mitte ainult kodudes, vaid ka juba koolis ja ka nendele noortele, kes võib-olla emakeelena eesti keelt ei kõnele," sõnas Kiili.

Vigala monumendi püstitanud kaitseliitlased panid kõigile eestimaalastele südamele, et kui nende kodukohas peaks olema metsavendlusega seotud paiku, mis võivad olla laiemale üldsusele tundmatud, tasuks neist kindlasti teada anda Eesti endiste metsavendade liidule.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: