Helme Euroopa Nõukogu sallivuse raportist: see on kahepalgelisuse tipp ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Martin Helme
Martin Helme Autor/allikas: ERR/Ülo Josing

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme ütles Euroopa Nõukogu sallivuse raporti sisu kommenteerides, et see on kahepalgelisuse tipp, sest raporti koostajad soovitavad hakata diskrimineerima poliitikuid, kellega nad ei nõustu.

"Euroopa kubiseb institutsioonidest, millel on ainult üks ülesanne – otsida ja leida süüdlasi mõtteroimas. Tegemist on sarnase üritusega nagu Eestis on võrdõiguslikkuse volinik, kelle igapäevane töö on õigustada oma olemasolu ja leida n-ö vihkajaid. Tegemist on kahepalgelisuse tipuga, ehk diskrimineerimise vastase raporti järeldus või soovitus on hakata diskrimineerima teatud poliitikuid, kelle maailmavaade ei meeldi nende raporti kirjutajatele," kommenteeris Helme Vikerraadio saates "Vikerhommik".

"Need nõuanded olid ikkagi marss totalitarismi – et teatud mõtteviisiga inimesi karistada nii rahaliselt kui ka vajadusel kriminaalselt või sõnaõiguse ära võtmisega. Me tuleme sellisest ühiskonnast. [19]20-ndatel, [19]30-ndatel olid sa Eesti patrioot ja siis tuli uus võim, kes ütles, et see on kodanlik natsionalism, mille eest lähed Siberisse," lisas ta.

"Rahvuslik või konservatiivne mõtteviis on olnud aegade algusest saadik ja nüüd on ta siis tembeldatud rassismiks. Tänapäeva definitsioon rassismile Euroopas on see, kui sa oled oma rahva patrioot," ütles Helme.

Sõnavabadusest rääkides ütles Helme, et seda kas on või ei ole. "Kui me hakkame mingeid jooni tõmbama, et sellel teemal on sõnavabadus, teisel teemal ei ole sõnavabadust, siis tegelikult ju sõnavabadust ei ole."

Euroopa Nõukogu rassismi ja sallimatuse vastane komisjon (ECRI) märgib oma viiendas Eestit puudutavas aruandes, et kuigi Eesti ei kannata spetsiifiliselt vihakõne probleemi all, siis esineb mureküsimusi nii uudisteportaalides levivates rassistlikes märkustes kui ka poliitikute suutmatuses reageerida homovastasele kõnele.

"ECRI ei ole märganud erilist probleemi seoses rassistliku vihakõnega poliitilises kõnes. Küll aga on ECRI täheldanud juhuslikke ilminguid, nagu näiteks 2013. aasta mais Konservatiivse Rahva Erakonna liikme Martin Helme poolt telesaates tehtud avaldused, kus ta ütles, et ta sooviks, et Eesti oleks valge riik ja leidis, et sisseränne tooks kaasa Eesti linnade rüüstamise ning vägistamise," seisis raportis.

Armastuse ja sallivuse laskemoon on otsa saanud

Helme sõnul on ühiskonnas järjest keerulisem pagulaste teemaline diskussioon.

"Needsamad inimesed, kes meile praegu räägivad, kui väga meil on vaja vastu võtta immigrante, on põhimõtteliselt needsamad inimesed, kes meile aasta tagasi rammisid silmagi pilgutamata kurgust alla kooseluseadust. Kogu see armastuse ja sallivuse laskemoon on neil täielikult otsa saanud," leidis Helme.

"Me näeme nende silmist, et siin ei ole mingit armastust, sallivust. See on väga agressiivne, kitsarinnaline ja vastuvaidlemist mitte salliv mõtteviis, kes kutsub endale appi kõikvõimalikke raporteid selle jaoks, et üleüldine poliitiline diskussioon maha suruda. Kogu see vihakõne jutt on ju selleks, et teise poole sõnavõtud maha suruda või ära keelata. Siin ei ole sallivusega tõepoolest mitte midagi pistmist. See on üks osa sellest, et diskussioon on väga keeruliseks muutunud," arvas Helme.

Helme rääkis ka, et kui immigrandid peaksid oma liikumissuunda Euroopas muutma nii, et Soomeni ja Rootsini jõudmiseks hakatakse liikuma läbi Eesti, peab riik olema valmis piiri pikemaks ajaks sulgema.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: