Ilvese ja Kiska hinnangul on tähtis suurendada noorte ettevõtlikkust ({{commentsTotal}})

{{1445320992000 | amCalendar}}
Foto: presidendi kantselei

Eestit väisav Slovakkia president Andrej Kiska ja Toomas Hendrik Ilves vahetasid täna mõtteid iduettevõtlusest ja investeeringutest. Mõlema presidendi hinnangul peaks julgustama noori rohkem oma ettevõtlusega alustama.

Eesti president Toomas Hendrik Ilves tõdes arutelul, et Eestist on tulnud mitu head idufirmat, kuid jätkuvalt on ka väljakutseid, millega tegeleda.

Üks väljakutse on tema hinnangul riigi asukoht. Samas on Eesti kaugus suurtest riikidest tema sõnul üha vähem probleem.

Samuti on väljakutse noorte ettevõtlikkus, kuid ka see on Ilvese sõnul siiski paranenud. Ta tõdes, et suurt rolli selles on mänginud Skype'i edulugu. "Me olime väike riik, kellele keegi tähelepanu ei pööranud, aga toona noored olnud inimesed lõid rootslastega ettevõtte ja paljud nägid, et me saame seda teha, ka Eestis," rääkis ta.

Presidendi hinnangul on üks probleemidest Eesti riigi väiksus. Samas on tema sõnul ka Saksamaal suuruse probleem. Sellega seoses on lähiaastate fundamentaalne probleem Ilvese sõnul Euroopa Liidu digitaalse ühisturu puudumine. Ta tõi välja, et peamiselt on idufirmad digitaalvaldkonnas, kuid Euroopa Liidus on 28 turgu, millest kõige suurem on 82 miljoni elanikuga ja seegi moodustab vaid veerandi kogu USA suurusest.

See on tema sõnul üks põhjustest, miks paljud idufirmade loojad püüavad esimesel võimalusel minna näiteks USA-sse, sest seal on olemas turg ja kapital, mis siin on puudu.

"Kui meil ei ole digitaalset ühisturgu, siis kõik meie targad inimesed kolivad minema. /.../ Kui me seda probleemi ei lahenda, siis talendid lahkuvad," ütles president.

Ilves märkis, et kõigil Euroopa riikidel on talentide puudus ja seetõttu vaatavad siinsed ettevõtted mujale, näiteks Indiasse, et sealt inimesi tööle meelitada.

Uus probleem ettevõtluses on Ilvese sõnul aga sallimatus. Ka see on üks põhjus, miks talendid ja ettevõtted riigist lahkuvad. "Rassistlik populism on meie kõrgtehnoloogilise majanduse surm," ütles president.

Slovakkia president Andrej Kiska, kes on ka ise loonud mitu ettevõtet, rääkis paneelil, et üks edu osa on valmisolek läbikukkumiseks ja uuesti jalule tõusmiseks.

Kiska tõi võrdluse, et Euroopas on ülikooli lõpetanud noorte eesmärk saada hea töökoht, kuid USA-s mõtlevad noored esmalt heale äriideele.

"Me peame selgitama meie noortele, et ärge kartke, võtke oma elu enda kätesse. See on väärt võitlemist, kuigi see ei ole kerge," ütles ta.

Poliitikud peavad tema sõnul noortega rääkima ja kinnitama, et neil on head ideed. "Samamoodi nagu USA noortel. Ainult et ajalooliselt ei ole meil veres riske võtta," sõnas ta.

Poliitikud peavad samas looma ka head tingimused ettevõtetele.

Kiska nõustus president Ilvesega, et nii Eesti kui ka Slovakkia probleem on riigi suurus. Ka tema hinnangul on peamine asi, mida praegu muuta, Euroopa Liidu digitaalne ühisturg.

Investeeringute puudust Kiska sõnul Euroopas ei ole. "Raha on võimalik saada, seda on palju, aga on vaja ideed, mis on investeeringut väärt," märkis Kiska ja ütles, et investeerijad otsivad head investeeringut, sest praegu pangas hoiustades raha ei kasva.

Tehnoloogiatalendid pole sageli head ettevõtjad

Tehnopoli teaduspargis toimunud paneelil said lisaks riigipeadele sõna ka Taavi Madiberk (Skeleton Technologies) ja Margus Uudam (Ambient Sound Investments).

Uudam rääkis arutelul, et Euroopa suured investeerijad ei pane palju raha riskikapitali. Tema sõnul alustas Euroopa riskikapitali investeerimisse hilja, sest Euroopa on arenenud riikide kaupa.

Uudami hinnangul ei ole vaja ainult Euroopa Liidu digitaalset ühisturgu, vaid ka kapitali tuleks vaadelda Euroopa üleselt, mitte riigipõhiselt.

Taavi Madiberk ütles, et tema ettevõttel oli stardikapitali leidmine keeruline, kuid investeeringute saamiseks tuleb olla leidlik.

Kui presidendid tõid debatis välja, et väikeriikides on talentide puuduse probleem, siis Uudam selgitas, et Ida-Euroopas ja Skandinaavias on küll olemas tehnoloogiatalente, kuid vähem kaubandustalente. Tema hinnangul peaks riigid ära kasutama just enda eeliseid ja kombineerima neid teiste riikide eelistega. Sama arvas ka Madiberk.

Kiska nõustus Uudamiga, öeldes, et tehnoloogiaeksperdid ei ole sageli head ettevõtjad. "Olen näinud häid ideid, aga me peame suutma neid müüa ja edendada. See on meie suur väljakutse tulevikus," ütles ta.

Järgmine suur tehnoloogia

Debati moderaator Tehnopoli Startup Inkubaatori juht Martin Goroško küsis osalejatelt, mis võiks olla järgmine suur tehnoloogia Eestis ja Slovakkias.

President Ilvese hinnangul võiks see olla IT-turvalisuse valdkonnas. Ta tõdes, et praegu on veebitruvalisus suur puudus ja on ainult aja küsimus, millal võib tulla mingi suur katastroof. Ta tõi näiteks selle, et sel aastal said vaid üks või kaks riiki varastada küberrünnaku käigus USA kõrgete ametnike isiklikke andmeid.

"Veebiturvalisus on tähtis kasvuvaldkond, see on suur põld - mitte ainult küberkaitse, vaid üldiselt veebiturvalisus," sõnas ta.

Kiska ei osanud Slovakkia võimalikku järgmist suurt tehnoloogiat prognoosida, samas tõi ta välja, et riigi üks suuri eeliseid on sealne autotööstus ja üle maailma tuntud küberkaitsefirma ESET.

Uudam avaldas lootust, et ehk tõepoolest tulevad Slovakkia autotööstusest isesõitvad autod. Ta lisas, et veebiturvalisuse valdkond on alati olnud populaarne ja ta loodab, et selles valdkonnas tuleb Eestist järgmine edulugu.

Moderaator Martin Goroško ütles debati eel, et ennekõike räägitakse sellest, kui heas seisus on tegelikult idufirmad Eestis ja Slovakkias ning kuidas on väikestel ettevõtetel võimalik konkureerida tehnoloogiavaldkonnas tegutsevate hiidudega USA-s ja Aasias.

"Täna on nii Eesti kui Slovakkia silma paistnud nutikate IKT valdkonna idufirmadega, kes suudavad elujõuliselt kasvada ning paljudel juhtudel ka globaalseid arenguhüppeid teha. Paraku on aga nende ettevõtete areng raske, sest näiteks riskiinvesteeringuid Euroopa idufirmadesse tehakse kordades vähem kui seda nii USA-s ja Aasias," selgitas Goroško.

Ta märkis, et suurtel turgudel alustamine on lihtsam, sest keskenduda saab ka siseturu nõudluse tagamisele. Eestis ja Slovakkias seda teha ei ole võimalik.

Andrej Kiska on ettevõtlusvaldkonnast tulnud president. Pärast ülikooli lõpetamist asus Kiska elama USA-sse ning Slovakkiasse naastes asutas kaks finantsteenuseid (liisinguteenuseid) pakkuvat ettevõtet Triangel ja Quattro.

10 aastaga kasvasid ettevõtted kiiresti, hõivates 20% liisinguturust Slovakkias ning 2004. aastal ostis ettevõtted VUB Pank (Itaalia Intessa Sanpaulo gruppi kuuluv pank). 2005. aastal, pärast ettevõtete müüki, asutas Kiska Slovakkia suurima mittetulundusühingu GOOD ANGEL – fondi, mis toetab raskesti haigete laste peresid ning on tänaseks seda teinud 30 miljoni euro ulatuses. 2006. aastal valiti Kiska Trend Magazine´i poolt aasta juhiks.

Pärast presidendivalimise võitu (juuni 2014) on Kiska tugev iduettevõtluse toetaja regioonis ning toetab tugeva ühise ettevõtlussüsteemi loomist Euroopas.

 

Andsin Eestisse riigivisiidile saabunud Slovakkia presidendi Andrej Kiska auks eile õhtusöögi. Meenutasin lauakõnes, et...

Posted by Toomas Hendrik Ilves on Monday, October 19, 2015

 Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: