Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maksumaksjate liit: riigikogulase kuluhüvitiste väärkasutamine on kelmus

Vaade riigikogule.
Vaade riigikogule. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Maksumaksjate Liit (EML) saatis täna riigiprokuratuurile kirja, milles palutakse alustada kuluhüvitiste vale kasutamise osas kriminaalmenetlust. Liit sedastas, et kui riigikogu liige esitab hüvitamisele kulutused, mis ei ole tema tööga seotud, tuleks tegu käsitleda kelmusena. 

Parlamendi liige kinnitab kulude väljamaksmise taotlusel oma allkirjaga taotluse õigusust. Liidu hinnangul võib seda tõlgendada teadlikult ebaõigete andmete esitamisena ning see on karistusseadustiku alusel määratletav ka kelmusena.

Liidu esitatud kirjas on viidatud sellele, et riigi raamatupidamise üldeeskirja ja raamatupidamise toimkonna juhendite kohaselt vastavad riigikogu liikmete autoliisingud kapitalirendi tunnustele, mis tähendab, et liisingumakseid ei oleks tohtinud üldse hüvitada. Teise variandina oleks tulnud riigikogulaste autod riigi varana arvele võtta ja pärast riigikogu liikme volituste lõppu müüki panna. "Seega on võimalik, et riigikogu liikmed on pannud toime omastamise," edastas EML.

Kuna riigikogu liikmete kuluhüvitiste õiguspärasus on avalikkuse jaoks olulise tähtsusega küsimus ning riigikogu juhatus ja kantselei on avalikult teatanud, et nendel puudub pädevus ja huvi võimalikke õiguserikkumisi uurida, leiab EML, et prokuratuur peaks alustama kriminaalmenetluse ja selle käigus üle vaatama kogu senise riigikogu liikmete kuluhüvitiste väljamaksmise praktika.

EML saatis oma pöördumise koopia ka riigikontrollile, et viimane abistaks prokuratuuri ning annaks pädeva hinnangu liisingulepingute tõlgendamise ja kajastamise osas. Pöördumise täistekst on avaldatud EML kodulehel.

Eesti Maksumaksjate Liit on 1995. aastal loodud mittetulundusühing, mis kaitseb maksumaksjate huve ja õigusi, taotleb optimaalset maksukoormust ning jälgib kogutud maksuraha efektiivset kasutamist.

 

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: