Horvaatia avas piiri Serbiast tulnud põgenikele

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Migrandid Horvaatia-Sloveenia piiripunktis. Autor/allikas: Jure Makovec/AFP/Scanpix

Horvaatia-Serbia piiril ootas möödunud päevadel umbes 3000 põgenikku, kes läbi Horvaatia soovisid suunduda põhja poole. Riik avas Ungari ja Sloveenia kõrval nüüd piiri ja asus külmas ja märjas viibinud hädasolijaid registreerima, vabastades sellega nn pudelikaela põgenike teekonnal põhja suunas.

Piiriäärsed olud olid mõne päevaga muutunud kohutavaks, vahendas BBC ÜRO põgenike agentuuri esindaja Melita Sunjici sõnu. Pärast seda, kui naaberriigid Ungari ja Sloveenia sulgesid Lähis-Idast ja Aafrikast tulevate põgenike jaoks tee Lääne-Euroopasse, sulges ajutiselt piirid ka Horvaatia. Horvaadid põhjendasid tegu sellega, et nii välditakse olukorda, kus migrandid suletud piiride tõttu Horvaatiasse paigale jääks.

Serbia-Horvaatia piirile tekkinud ajutistes peatuspaikades halvenesid elutingimused halva ilma tõttu. Nüüd ootavad Horvaatia meedia teadetel Berkasevos Horvaatia bussid, et transportida põgenikud registreerimispunktidesse.

Piiril töötava ÜRO ametniku sõnul ootas Horvaatiasse sisenemist palju lapsi, puuetega inimesi ning neid, kes pikal teekonnal haigestunud. "See ei ole inimestele sobiv peatuspaik. Nad ei saa magada, vaid peavad ootama, seistes mudas. Peame leidma olukorrale parema lahenduse," lausus Sunjic.

Paljud põgenikud ootavad aga rändeteede avamist ka teiste Balkanimaade aladel, näiteks Sloveenia ja Horvaatia piiril, sest seal kehtib endiselt liikumispiirang.

Balkanimaadesse rännanud põgenikud on pärit Süüriast, Aafrikast ja Afganistanist ning püüavad Türgi kaudu liikuda Balkanimaadesse, et sealt edasi leida tee turvalisematesse Lääne- ja Põhja-Euroopa riikidesse.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: