Ringkonnakohus annab hinnangu Savisaare ametist kõrvaldamisele ({{commentsTotal}})

Edgar Savisaar
Edgar Savisaar Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Tallinna ringkonnakohus teeb täna määruse korduvas altkäemaksu võtmises kahtlustatava Edgar Savisaare linnapeaametist kõrvaldamisele esitatud kaebuse kohta.

Savisaare kaitsja Oliver Nääs taotles eile Savisaare linnapeaametist kõrvaldamise määruse tühistamist, kuid riigiprokurör Laura Vaik leidis, et vastav Harju maakohtu määrus tuleb jätta muutmata.

Nääsi sõnul ei nähtu Harju maakohtu 30. septembri vastavas määruses põhjendusi, millele on Savisaare ametist kõrvaldamisel tuginetud.

Samuti on advokaadi kinnitusel Savisaare ametist kõrvaldamine ebaproportsionaalselt intensiivne meede, arvestades sisuliselt olematut efekti, mida see kriminaalmenetluse seisukohalt annab. Ka riivab see Nääsi hinnangul Savisaare põhiõigusi.

"Kui tal on võetud ära töökoht, siis kindlasti on ta jäänud ilma ju palgast, mis on omandiõiguse riive. Ta on rakendanud enda õigust vabalt valida tegevusala, kus ta tegutseb ja teinud selleks märkimisväärseid pingutusi, et ta saaks sellel tegevusalal tegutseda ja see on tal ka hetkel ära võetud – need on peamised riived," kommenteeris Savisaare kaitsja Oliver Nääs "Aktuaalsele kaamerale".

Palk, mille Savisaar töölt kõrvaldamisega kaotas, on 5200 eurot kuus. Veel leidis Nääs, et Savisaare ametist kõrvaldamise põhjendused on üldsõnalised ja Harju maakohtu määrusest pole tema sõnul näha, kuidas saaks Savisaar ametis olles tunnistajaid mõjutada.

Riigiprokurör Laura Vaik tuli kohtusse kahe mahuka portfelliga, kus oli sees kokku üheksa kausta uurimismaterjali korduvas altkäemaksuvõtmises kahlustatava Savisaare kohta. Ta palus kohtul materjaliga tutvuda. Tema sõnul võib kogutud andmetele tuginedes eeldada, et Savisaar hakkab tunnistajad mõjutama.

Materjaliga soovis tutvuda ka kaitsja, kui kohus leidis, et selleks pole õige aeg.

"Materjalidega ma soovin tutvuda selleks, et ma soovin klienti kaitsta. Ma saan teda kaitsta ikkagi ainult siis, kui ma tean, milles see probleem seisneb väidetavalt. Seda, et mul ei võimaldatud nende materjalidega tutvuda, see on ringkonnakohtu menetlusotsus, seda ma pean hetkel austama ja siis eks me peame otsustama, kuidas me selles osas mingeid meetmeid rakendame, kas me kaebame selle peale või ei kaeba," ütles Nääs.

"Praegu on kriminaalmenetlus alles algusjärgus, tõendite kogumine toimub ja seda, kas põhjendatud kahtluse jaoks on alused olemas, seda kontrollib praegu kohus," lausus riigiprokurör Laura Vaik.

Vaik lisas, et Savisaarele on esitatud detailne kahtlustus, kus on näha kõik asjaolud, mida talle süüks pannakse. "Tõendite kogumine käib ja käesoleval hetkel oleme me seisukohal, et tema ametist kõrvaldamine on jätkuvalt vajalik," märkis Vaik.

30. septembril rahuldas Harju maakohus riigiprokuratuuri taotluse ja kõrvaldas Savisaare linnapea ametist.

Riigiprokurör Laura Vaik põhjendas 24. septembril maakohtus kinniste uste taga taotlust sellega, et Savisaar võib Tallinna linnapea ametis mõjutada kriminaaluurimist ja hävitada ja peita Tallinna linnavalitsuses asuvaid dokumentaalseid tõendeid.

Seaduse järgi kõrvaldatakse kahtlustatav ametist prokuratuuri taotlusel ja eeluurimiskohtuniku määruse või kohtumääruse alusel, kui ta võib ametis olles jätkuvalt toime panna kuritegusid või tema edasitöötamine võib kahjustada kriminaalmenetlust.

Vaigu sõnul on kuriteoepisoodides, milles Edgar Savisaart kahtlustatakse, tunnistajateks Tallinna linnavalitsuse ametnikud, kes saavad otse või vahendatuna linnapealt korraldusi.

"Leiame, et tunnistajate mõjutamise vältimiseks on linnapea ametikohalt kõrvaldamine vajalik ja põhjendatud. Õiguskaitseasutusena on meie ülesanne tagada tunnistajatele võimalus mõjutusteta ütluste andmiseks," märkis Vaik.

Nääsi sõnul nõustus kohus vaid ühe riigiprokuratuuri argumendiga, milleks oli võimalik oma alluvuses töötavate ametnike mõjutamine.

"Siinkohal ei muuda määrus midagi, sest Savisaar jääb ju edasi Keskerakonna esimeheks ja Tallinna linnas on võimul Keskerakond," märkis Nääs ja lisas, et praktiline meede riigiprokuratuuri kartuse kõrvaldamiseks oleks vahistamine, kuid midagi sellist ei taotleta.

Seadus lubab nelja kuu möödumisel kahtlustataval, süüdistataval või tema kaitsjal esitada kohtule taotluse ametist kõrvaldamise põhjendatuse kontrollimiseks.

Kui ametist kõrvaldamise alused ära langevad, on prokuratuuril või eeluurimiskohtunikul võimalik määrus tühistada.

Riigiprokurör Laura Vaik taotles samuti kriminaaluurimise all oleva Tallinna volikogu esimehe Kalev Kallo ametist kõrvaldamist, kuid selle taotluse jättis kohus rahuldamata ning riigiprokuratuur seda ei vaidlustanud.

Kriminaalasjas esitatud kahtlustused

Savisaart kahtlustatakse korduvas altkäemaksu võtmises ning talle altkäemaksu andmises kahtlustatakse ärimees Alexander Kofkinit, Porto Franco OÜ suuromanikku Hillar Tederit, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanikku Aivar Tuulbergi ja Silikaat Grupi omanikku Vello Kunmani.

Endine tipp-poliitik ja praegune Silikaat Grupi nõunik Villu Reiljan on kahtlustatav Savisaarele altkäemaksu andmise vahendamises ja Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot kahtlustatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele.

Riigiprokuratuur on teatanud, et kahtlusaluste vahistamise taotlemist ei peeta praeguses staadiumis vajalikuks.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: