Donald Tusk: EL peab põgenike küsimuses kesktee leidma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk
Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Esinedes kõnega Euroopa Rahvapartei (EPP) kongressil Madridis, kritiseeris Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk oma erakonnakaaslasi, nimetades vaidlusi põgenike majutamise üle naiivseteks, kuni nende ees ei ole suletud piire, ja ütles, et et Euroopa Liit peab praeguse põgenikekriisiga toimetulekuks leidma kesktee.

Endine Poola peaminister ütles, et "me ei saa enam lubada, et solidaarsus on samaväärne naiivsusega, avatus abitusega ja vabadus kaosega," vahendasid Poola Raadio uudisteportaal ja The Economic Times.

"Me peame kohe lõpetama selle täiesti tarbetu sõnasõja välispiiride kaitsmise pooldajate ja solidaarsuse ja avatuse propageerijate vahel," rääkis Tusk. "Täna on siin meie seas mõlemaid. [---] See, mida me vajame, on mõlema mõtteviisi ratsionaalne hübriid."

"Me ei saa kauem teeselda, et migrantide suur tulv on miski, mida me tahame, ja et me ajame hästi läbimõeldud avatud piiride poliitikat," ütles ta.

Tuski sõnul "oleme kaotanud võime oma piire kaitsta, ja selles mõttes ei ole meie avatus meie teadlik valik, vaid meie nõrkuse tunnistus".

"Teisest küljest ei või me järele anda populismile ja ksenofoobiale, sest meie poliitiline eesmärk peab olema Euroopa tugevdamine paremäärmuslaste vastu ja mitte nendesarnaseks saamine."

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja rääkis, et "kollektiivne vastutus ja efektiivne tegutsemine meie piiridel annab meile võimaluse uuesti üles ehitada tõelise solidaarsuse liikmesriikide vahel ning teha lõpp häbiväärsetele vaidlustele ümberpaigutamise üle."

Tuski sõnul loodavad tavakodanikud, et nende juhid täidavad avaliku võimu põhiülesandeid, ja ühe esmase ülesandena nimetas ta oma territooriumi kaitsmist.

"Kui te tahate teisi kaitsta, siis peate kõigepealt olema võimelised hoolt kandma enda ja lähedaste eest," ütles Tusk.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: