Euroopa Kohtu otsus lükkab ümber Eesti seisukohad kübervaluuta osas

Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Kohus jõudis eile järeldusele, et virtuaalse raha ehk bitcoin'idega kauplemine on käibemaksuvaba. Kohtu otsus lükkab ümber Eesti riigi senise seisukoha bitcoin'ide maksustamise osas

Euroopa Kohtu otsus tulenes rootslase David Hedqvisti ja Rootsi maksuameti vaidlusest, kus Hedqvist vaidlustas Rootsi maksuameti arvamuse bitcoinile kohalduva käibemaksu kohta. Otsusest selgus, et bitcoini kui maksevahendi üleandmist ei saa määratleda käibena, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui minna poodi, maksta bitcoini või euroga, vahet ei ole, sest mõlemal juhul ei tule maksevahendi enda pealt maksta käibemaksu, ütles Advokaadibüroo Glikman Alvin & Partnerid vandeadvokaat, Eesti Krüptoraha Liidu asutajaliige Priit Raudsepp.

"Teine asi, mis kohtuotsusest järeldub, on valuutavahetuse küsimus ehk kui vahetada bitcoine eurode vastu ja vastupidi, siis ei tule maksta käibemaksu," kinnitas Raudsepp, kes märkis, et ainus asi, mis vahetuse puhul kuulub käibe alla on teenustasu, kuid seegi on maksuvaba käive.

Käibemaksu saaks tagasi nõuda

Rahandusministeeriumi tolli- ja aktsiisipoliitika osakonna peaspetsialist Kristo Madrus tunnistas, et kohtuotsus annab õiguse bitcoin'e vahetanud ettevõtetel tasutud käibemaks tagasi nõuda.

"Kui mõni ettevõte on vahetustehingu pealt käibemaksu maksnud, siis nüüd on direktiivi ja seaduse tõlgendus sedavõrd selge, et tal võiks olla õigus see maks tagasi küsida," nentis Madrus.

Krüptoraha liidu algataja Priit Raudsepp kinnitas, et ettevõtjad on maksuameti seisukohtade tõttu olnud kübervaluuta kasutamisel äärmiselt ettevaatlikud olnud.

"Ma ei oska kahjuks kommenteerida, kas keegi seni on piisavalt palju bitcoinidega tehinguid teinud ja nende pealt käibemaksu maksnud," nentis Raudsepp. Maksuameti teatel ei ole neile käibemaksuga bitcoini tehinguid deklareeritud.

Bitcoini makseid aktsepteerivad Eestis 14 ettevõtet, nende hulgas ka ühisrahastusplatvorm Hooandja ja lennupiletite broneerimissüsteem Bookinghouse.

Eestis pole kübervaluutaga midagi teha

Oma teenuste ja toodete müügilt saadud bitcoinid on nad aga eurodeks vahetanud ilmselt läbi suurte välismaiste platvormide, et ettevõte ei peaks Eestis vahetatavalt summalt veel 20 protsenti käibemaksuks tasuma.

Eesti Krüptoraha Liidu asutajaliige Liina Laas ütles, et kui ettevõte võtab vastu bitcoine, siis peab firma peab need ka kuskil ju eurodeks vahetama, sest Eestis ei ole tal nendega suurt midagi peale hakata.

"Ilmselt on nad pöördunud mõne suurema vahetaja poole ja üks väga suur maksete võimaldaja on bitpay ning nemad saadavad neile siis eurot vastu," oletas Laas. Ta lisas, et senise 20-protsendise maksumäära tõttu ilmselt Eestis bitpay-tüüpi ettevõtteid ei olegi.

Laasi sõnul on pärast maksualase selguse saamist nii mõnelgi ettevõttel huvi Eestis tegevust alustada.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: