Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti advokatuuri esimees: riigi õigusabi taotlemine on väga keerukas

Eesti Advokatuuri esimees ja advokaadibüroo COBALT vanempartner Sten Luiga peab Eestis riigi tasuta õigusabi kättesaadavust peaaegu võimatuks.

Õigusabi Eestis on kättesaadav vaid kõige alumisele ja kõige ülemisele ühiskonna kihile.Riigi õigusabi peamine osa läheb hetkel joobes autojuhtide, vägivallategude ja varguste juhtumite peale, kuid tegelikult peaks see minema ka näiteks sellistele juhtumitele kui erivajadusega inimeste nõustamine, üksikvanemate nõustamine, vallandamised või distsiplinaarkaristused, mis töötaja seisukohast ei ole olnud õiglased ning kuna vastas on riigiamet või äriettevõtte, ei julgeta kohtusse pöörduda, sest kardetakse, et ei jõuta palgata advokaati.

Luiga sõnul on tegemist osaliselt aja märgi ja meie õiguspoliitika küsimusega.

"See võimaluste arsenal on piiratud tõesti. Õigusteenuste turust moodustab riigi poolt finantseeritud õigusabi umbes 5 protsenti. See tähendab, et 95 protsenti õigusteenustest osutatakse tavalistel turu tingimustel nii nagu mistahes muu teenus. Sellest 5 protsendist abist, mis on suurusjärgus 3,5 miljonit eurot aasta peale 75 protsenti kulub kriminaalasjadele, kus on kolm suuremat gruppi - joobes juhtimine, vägivallatsemine ja vargused," ütles Luiga "Terevisioonis".

"Lihtne tööl käiv inimene, kellel on üks kord elus vaja mingi pöördelise sündmuse puhul õigusabi, siis selle taotlemine on vaieldamatult keeruline," lausus ta.

Luiga rääkis, et õigusabi osutamise otsustamine käib kohtu kaudu. "Ehk enne kui sa saad õigusabile ligi, pead sa minema kohtusse, kust sa saad selle kohtu määrusega. Eesti advokatuur ei otsusta õigusabi määramist. Seda otsustab kohus ja teatud juhtudel uurimine või prokurör. Eesti advokatuur sisuliselt täidab dispetšeri üleasandeid. Meil on rida advokaate, kes on valmis osutama riigi õigusabi korras õigusabi. Ja meile tulevad tellimused lihtsalt n-ö aknasse. Ja kui nad sinna tulevad, siis meie sisuliselt saadame advokaadi sinna kuhu on öeldud," selgitas Luiga.

Ta nentis, et tegelikult otseselt informatsioon selle kohta puudub, millistel alustel ja kaalutlustel õigusabi võimaldatakse. "Aga me näeme sellest struktuurist, et see kuhu ta läheb on tegematajätmine, korrastamatus ja aegade jooksul kuhjunud probleemide ignoreerimine."

"Ma olen advokatuuri esimees olnud aastast 2013 ja kõige rohkem on mind jahmatanud igal tasandil täielik ükskõiksus selle temaatika vastu. Küsimus on prioriteetide määramises ja see on puhas poliitikute küsimus," lisas Luiga.

Välistatud ei ole ka juhtumid, kus tasuta õigusabist võib saada tasuline õigusabi. "Hetke olukorra lahendamiseks, et inimene saaks õigusteenuse ligi, võimaldatakse talle n-ö vahefinantseerimine riigi poolt," sõnas Luiga.

Luiga märkis ka, et Eestis puudub täielikult infrastruktuur, kuhu inimene saaks pöörduda oma murega. See võiks tema sõnul olla Eesti advokatuuri määrata.

Luiga ütles, et seda kättesaadavat informatsiooni, kuidas taotleda tasuta riigi õigusabi on võimalik leida internetist.

Eesti advokatuuril on ka eraldi koduleht www.riigiõigusabi.ee , kust saab ammendavat informatsiooni kõikide nende küsimuste kohta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: