Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reinsalu tuleb lähiajal välja õigusabireformiga

Kohus
Kohus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) ütles, et õigusabireformi kava valmib kuu aja jooksul ning ta loodab, et see rakendub juba 2017. aastal.

"Lähiajal kavatseme välja tulla riigi õigusabi reformi ettepanekutega ja selle alusel kavandada ka seadusemuudatusi. /.../ Minu laual on üks toorikversioon nendest ettepanekutest. Selle pinnalt langetan mõned valikud ja pakun need välja edasiseks aruteluks. Ma arvan, et see ajaline mõõde on kuu," ütles Reinsalu ERR-i uudisteportaalile.

Minister märkis, et kui kava erinevatele huvirühmadele ja institutsioonidele aktsepteeritav on, läheb lahti juba seaduseelnõu ettevalmistamine. "Ma loodan, et seda õigusabireformi on võimalik täielikult rakendada juba 2017. aastal."

Tänases "Terevisioonis" viitas advokatuuri esimees Sten Luiga, et riigi osutatav tasuta õigusabi kättesaadavus on pea olematu ning asi on poliitiliste prioriteetide taga.

"Ma olen tema hoiakuga 100 protsenti nõus. Riigi õigusabi poliitika vajab reformi," nõustus Reinsalu.

Reinsalu laususki, et kõigepealt peab olema paika pandud riigi õigusabi poliitika, mis seni on puudunud. "Ma näen probleemina seda, et neid olemasolevaid õigusabi ressursse me ei kasuta piisavalt efektiivselt. Ma olen mitmetes valdkondades väga skeptiline. Kas riigi õigusabi peaks üldse pakkuma näiteks roolijoodikutele," küsis Reinsalu.

"Ma näen seda probleemi, et väga paljudel juhtudel on inimeste jaoks oluline saada seda esmast õigusabi, ehk see ei pruugigi viia mingisuguse kohtuliku menetluseni. Kõige tõhusam on see, kui inimene saab lihtsalt nõustamist, mida teha. Esmase õigusabi roll peaks kindlasti õigusabi süsteemis kasvama," leidis ta.

Samuti rõhutas ta vajadust tervikliku juhise järele, kuidas üldse õigusabi taotleda.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: