Euroopa Parlament lükkas tagasi ettepaneku, mis andnuks riikidele GMO üle suurema otsustusõiguse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Wikimedia Commons

Euroopa Parlament lükkas tagasi ettepaneku, mis andnuks valitsustele geenmuundatud organismide üle suurema otsustusõiguse.

Euroopa Komisjoni ettepanek võimaldaks igal liikmesriigil otsustada, kas oma territooriumil lubada või keelata GMO-de kasutamist pärast seda, kui teadlased on need ohutuks tunnistanud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Praegu kehtiva seadusandluse järgi saavad liikmesriigid GMO-de kasvatusluba taotleda vaid ühiselt. Euroopa Komisjon tahaks GMO-de lubade taotlemist kiirendada, andes samas riikidele õiguse keelata geneetiliselt muundatud organismide kasutamine oma territooriumil.

19 valitsust 28-st tahavad GMO-d oma riigist eemal hoida ka pärast seda, kui Euroopa Komisjon on need tunnistanud ohutuks. Eesti nende hulgas pole. Euroopa Parlament lükkas komisjoni ettepaneku suure häälteenamusega tagasi.

"Mõte võib ju olla isegi hea ja tore, selles paljude jaoks keerulises ja ehmatavas valdkonnas nagu GMO-d oleks riikidel EL-is suurem otsustusõigus. Põhiküsimus on see, mismoodi seda tegelikus elus on võimalik tagada," kommenteeris Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet.

Kuna Euroopa Liidu sees puudub tollikontroll, on kord Schengeni alale saabunud GMO levikut võimatu kontrollida, leiab Paet. Indrek Tarandi sõnul suur osa Euroopa Parlamendi liikmeid kas ei salli või kardab GMO-sid, sealhulgas Tarand ise.

"Põhiline see, et komisjon ei töötanud siin transparentselt ja suhtus ülbelt parlamenti. Me palusime teavet, millistel alustel just nimelt see ettepanek on komisjonis sündinud. Vastus tuli, siin on sissejuhatus, edasine on kõik salajased materjalid. Seetõttu juba tuli see eelnõu tagasi saata," lausus Euroopa Parlamendi saadik Indrek Tarand ja lisas, et tema näeb sellist asja esmakordselt.

Euroopa Liidus on hetkel lubatud ühe geneetiliselt muundatud maisisordi kasvatamine. Importida võib 58 GMO-d, mis on Euroopa põllumajandussektori konkurentsivõime seisukohalt hädavajalikud. Komisjoni hinnangul ei põhine paljude liikmesriikide vastuseis GMO-dele enamasti teadusel, vaid muudel siseriiklikel kaalutlustel.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: