Türgis on poliitiline olukord erakorraliste valimiste eel terav ({{commentsTotal}})

Foto: Vincent Kessler/Reuters/Scanpix

Türgis on pühapäeval erakorralised valimised. Juunikuiste valimistega võrreldes on poliitiline olukord palju teravam. Ka Euroopa Liit suhtub Ankarasse sõbralikumalt, jättes valimiste eel avaldamata Türgi kohta kriitilise eduraporti.

Türgi tähistab täna vabariigi 92. sünnipäeva Ankaras Atatürki keskuse ees peoga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

President Tayyip Erdögan on pidustustel kohal, kuigi 13 aastat riigi juhina ei ole ta jõudnud soovitud tulemuseni. Juunikuiste valimistega võrreldes on valitseva Õiguse ja Õigluse partei seis muutunud kehvemaks ning aina vähem on neil lootust saada ülisuurt enamust parlamendis. Samas loodeti terrorismivastase võitluse kampaaniaga võit ikkagi saavutada.

Kuna juunis rikkus valimiste üldvõidu kurdi erakonna parlamenti saamine, siis on nii kurdid kui ISIS võetud sihikule. Eile ütles president Erdögan, et USA toetatud Süüria kurdide mässuliste autonoomia väljakuulutamist takistatakse kõikide vahenditega. Türgi võitleb kurdidega riigi idaosas, pommitab neid Süürias ja peab lahinguid Daeshiga.

"On ka üksjagu türklasi, kes ei kiida heaks valitsuse leiget tegevust äärmusrühmituse Daeshi ehk ISIS-e vastu. Kaks nädalat tagasi toimunud terrorirünnak Ankaras tõi kaasa pahameele selle käsitlemisel. Türgi majanduski on viimasel ajal pigem näitamas jahtumise märke. Kuigi ennustamine on tänamatu töö, arvan, et toetus pole AKP-le ei ole palju kasvanud. Ma ei imestaks ka, kui presidendi partei toetus väheneb," rääkis Istanbulis elav vabakutseline ajakirjanik Hille Hanso.

Väsimusele terrorismivastasest võitlusest ja rahulolematusele võimudele üritab apelleerida Türgi sekulaarne vabariiklik partei.

"Mul on kõrini poliitilisest võitlusest ja pingetest. Tahan rahu siin riigis. Tahan teenida kõiki inimesi nende poliitilistele vaadetele või usule vaatamata," kõneles Vabariiklik Rahvapartei liider Kemal Kilicdaroglu.

Euroopa Komisjon eitab, et iga aasta oktoobris kandidaatriikide edusammude raport lükati Türgi puhul edasi sooviga mitte heita halba varju president Erdöganile. Uudisteagentuur Reuters andmeil süüdistatakse raportis Ankarat õigusriigi reeglitest taganemises, väljendusvabaduse piiramises ja kohtu sõltumatuse mahasurumises. Riigi ametnikkond on üha enam politiseeritud ning julgeolekuolukord on tõsiselt halvenenud, lisatakse raportis.

"Kuna seekord oleme nüüd Euroopa Liidus olukorras, kus meil on tõesti Türgiga häid suhteid väga vaja, et lahendada pagulaskriisi, on seekord järelikult võetud selline diplomaatiline tee ja hetkel seda raportit veel avaldatud ei ole," ütles Hanso.

Valitsuse suhtes kriitilisem ajakirjandus saab hoope. Eile otsis politsei läbi nelja meediaväljaande kontorid, sest prokuratuur süüdistab neid finantspettuses. Meediakanalid kuuluvad aga Erdögani kunagisele sõbrale, nüüdsele vastasele Fethulla Gülenile.

Toimetaja: Liis VelskerHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: