Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ekspert: Eestis on rassismiprobleem üsna tõsine

Foto: ERR

Inimõiguste keskus viis läbi suuremahulise uurimuse teise nahavärviga inimeste hulgas Eestis. Keskuse võrdse kohtlemise eksperdi Kelly Grossthali sõnul selgus intervjuudest, et Eestis on rassism üsna tõsine probleem.

"Meie intervjuud puudutasid inimesi, kes on Aafrikast pärit. Võime öelda, et probleem on olemas ja üsna tõsine. Intsidente, mida meil õnnestus koguda, oli päris palju - kui arvestame, et mustanahaliste kogukond Eestis on päris väike, siis intsidente tuli siiski palju," rääkis Grossthal ETV saates "Ringvaade".

Tema hinnangul on Eestis mustanahalisi inimesi mõnesaja ringis ja intervjuud viidi läbi 20 inimesega, kellest osa olid varjupaiga saanud inimeste tugiisikud ja lapsevanemad, kelle lapsed on mulatid.

Grossthali sõnul tuli intervjuudest välja, et kõige rohkem negatiivseid kokkupuuteid seoses rassismiga on olnud ühistranspordis. Enamik juhtumitest on olnud verbaalsed solvangud ja rassistlikud väljaütlemised. Samas ei ole tema sõnul olemas kindlat stereotüüpi, kes mustanahaliste suhtes vaenulikumad on.

Ekspert kinnitas, et inimõiguste keskuse poole pöörduvad inimesed sageli, kui neid on nahavärvi alusel solvatud või rünnatud, kuid pöördumiste hulk on hoogustunud käesoleva aasta aprillist või maist.

"Muu maailma kogemus näitab, et kui vaenu õhutamisele piiri ei panda, kui poliitikud seda ei tauni, kui politsei, kohtuvõim ei võta ette samme, siis vihakuriteod ei pruugi kaugel olla. Siin on tähtis, kuidas riik ja ka meie ühiselt ehk avalikkus sellele reageerime," lisas ta.

Grossthali sõnul oli uuringus inimesi, kellel on pere ja sõprade ringis ning töökeskkonnas hea olla, kuid probleem on n-ö anonüümses, umbisikulises ruumis. Ta tõdes, et osadel uuringus osalenutel on Eestis ka hirm.

"Inimestel on omajagu põhjust hirmuks. Kuna täna ilmus minuga Eesti Päevalehes artikkel, siis olen ka ise saanud päris karme ähvarduskirju. Ilmselt rassismi teema on hetkel niivõrd põletav, et inimesi kütab see nii üles, et nad isegi vaevuvad kirjutama," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: