Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: Valga linnas põles öösel ajalooline vangimaja

{{1446360197000 | amCalendar}}
Tulekahju Valga ajaloolises hoones.
Tulekahju Valga ajaloolises hoones. Autor/allikas: Valga sotsiaalmeedia lehekülg

Täna öösel toimus tulekahju Valga kesklinnas ajaloolises hoones.

"Kurb sündmus 01.11.2015 öösel! Tulekahjus hävines Valga ajalooline hoone, vana vangla ja kreisi ametiasutuste hoone," teatas Valga linn sotsiaalmeedias.

Häirekeskus sai teate tulekahjust 1. novembri öösel kell 1.03. Teate järgi oli Valga linnas aadressil Riia tänav 5 leekides maja ning tegu oli vana vanglahoonega.

"Kuna maja asub kohas, kus ümberringi on veel hooneid, ümberringi on ka suured poed nagu Selver ja Rimi, siis tekkis oht nii Selveri kaupluse hoonele kui ka teistele kõrval seisvatele hoonetele," rääkis Lõuna päästekeskuse valvepressiesindaja Tiit Piiskoppel ERR-i uudisteportaalile.

Süttinud ajalooline hoone on suur, maja mõõtmed on 30x60 meetrit. "Katusest olid leegid väljas," kirjeldas pressiesindaja.

Tulekahjule pandi kell 3.33, kuid järelkustutustööd jätkusid.

Kannatada keegi tulekahju käigus ei saanud. Päästjad kontrollisid, et hoones sees ei olnud kedagi.

Päästeteenistuse jaoks oli tegu kolmanda astme sündmusega. Väljakutsele reageeriti suurte jõududega: sündmuskohal asusid tööle Valga, Otepää, Mõniste ja Tõrva päästjad ning Karula vabatahtlikud päästjad. Reageeris veel üks tõstukauto Tartust, kuna tegu oli kõrge hoonega. Kohal olid ka Valga kiirabibrigaadid. Päästetöödele kaasati veel kolm päästemeeskonda Lätist.

Tulekahjus hävis täielikult hoone katus, kuid kuna tegu oli kivimajaga, jäid hoone seinad püsti, osaliselt hävinesid tules ka vahelaed.

Muinsuskaitseameti koduleheküljelt näeb, et tegu on Valga vanima kiviehitisega, olles vastava hoonetüübi säilinud ainuesindaja kogu Lõuna-Eestis.

Hoone vanimaks osaks on oletatavasti umbes 1780. aastast pärinev Kesk tänava äärne hoonetiib, millele veel sama sajandi lõpul on lisatud teinegi tiibhoone. Ehitus on kaotanud nii mõndagi oma esialgsest ruumilahendusest seoses tema erinevate funktsioonidega. 20. sajandi esimesel poolel oli tegu kreisi politseivalitsuse ja vanglaga, hiljem kasutati ehitist laohoonena.

Mälestis on nii Valga kui ka Eesti kontekstis unikaalne, sest esindab ainsana Eestis 18. sajandile iseloomulikku arhailist, murdkelpkatusega hoonetüüpi, mis oli enam levinud Lõuna-Liivimaal ja Kuramaal, samuti leidus sarnase katusemahuga hooneid sõjaeelses Narvas. Eriliselt väärtuslikuks muudavad hoone ka 18. sajandi lõpust pärinev kohtusaali lagede stukkdekoor, mille käsitlus vähemalt Eesti kontekstis on ainulaadne.

Video tulekahjust:

 

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: