Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii ja kavandid: selgusid Euroopa Liidu IT-agentuuri peahoone arhitektuurivõistluse võitjad

Riigi Kinnisvara AS koostöös siseministeeriumi ja Eesti Arhitektide Liiduga kuulutas täna välja Euroopa Liidu IT-agentuuri uue peahoone arhitektuurikonkursi võidutööde autorid.

Konkursile laekunud viieteistkümne võistlustöö hulgast tunnistati esikoha vääriliseks DAGOpen OÜ ja LÜNK Arhitektid OÜ ühise ideelahendus märgusõnaga „Turing“ (autorid: Jaan Kuusemets, Üllar Ambos, Pille Noole, Ioannis Lykouras ja Erko Luhaaru). 

„Turingˮ respekteerib ja täiendab vesilennukite angaaride linnaruumilist mõjuvälja, selge ja lihtne kompositsioon toob esile nende monumentaalsuse. Minimalistlik valgustatud fassaad sekundeerib angaaride kuplitele, peasissepääs Kalaranna tänavalt tekitab raamistatud vaate merele. Hoonesisene logistika on selge ja esinduslik, lahendus kasutajasõbralik. Hoones on palju õhku ja valgust. Kindlakäeline kavand loob IT-agentuuri kuvandit.

Teise koha vääriliseks tunnistati OÜ AB Kontekst töö pealkirjaga „Platoo“ (autor Karli Luik). 

Kolmanda koha vääriliseks tunnistati SALTO AB OÜ töö pealkirjaga „Bastion“ (autorid: Ralf Lõoke, Maarja Kask ja Martin McLean). 

Lisaks anti välja kolm ergutuspreemiat. Neist esimese pälvis Sweco Projekt AS ideelahendus „Vesilennuk“ (autorid: Ahti Kooskora, Maria Freimann, Juhan Kangilaski, Loona Kikkas ja Anni Müüripeal). 

Teise ergutuspreemia vääriliseks tunnistati Kuu OÜ ideelahendus „Vöö“ (autorid: Koit Ojaliiv, Joel Kopli, Juhan Rohtla, Eik Hermann ja Sander Kallas). 

Kolmanda ergutuspreemia vääriliseks tunnistati Kauss Arhitektuur OÜ ideelahendus „Yhendus“ (autorid: Urmo Mets, Lauri Eltermaa, Kaur Talpsep ja Julia Trunova). 

Võistluse preemiafond oli kokku 30 000 eurot: esikoht 10 000 eurot, teine 8 000 eurot, kolmas 6 000 eurot ja ergutuspreemia igale äramärkimise pälvinud töö autorile 2000 eurot. 

Konkursiga sooviti leida parim arhitektuurne ja kasutusfunktsioonile sobivam lahendus Euroopa Liidu IT-agentuuri peakorteri tulevasele hoonele. Kavandatav hoone peab vastama arhitektuurselt ja linnaehituslikult asukohale, rajatud optimaalsete kuludega, turvaline, mugav ja funktsionaalne lõppkasutajale ning energiasäästlik. 

Järgmisena korraldab Riigi Kinnisvara AS väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse projekteerimistööde tellimiseks ideekonkursi võitjalt. Projekteerimistööde eeldatav maksumus on ligikaudu 244 200 eurot. 

Agentuuri büroohoone, kus asub tööle ligi 100 inimest, on kavas ehitada Põhja-Tallinnasse, Vesilennuki tänava tühjadele kinnistutele. Hoone valmimise tähtaeg on 2017. aasta lõpp. 

Arhitektuurikonkursi võistlustöödega saab tutvuda Eesti Arhitektuurimuuseumis kuni käesoleva aasta 29. novembrini.

Zhürii esimees Timo Aarma ütles ERR-i raadiouudistele, et võidutöö sai zhürii üksmeelse toetuse.

"See on hästi selge ja teisalt ka sellise minimalistliku arhitektuurikeelega. Seal ei ole midagi ülepakutut ja oma sellises lihtsuses ta mõjubki hästi esinduslikuna. Hoonet väljast vaadata ja kuidas ta ümbrusega suhestub, on hea ja väga suure tõenäosusega seda ruumi kasutama hakkavatel inimestel saab olema väga hea töökeskkond just seetõttu, et seal on väga valgusküllane," ütles Aarma.

Ometi sai võidutöö ka žürii poolt kriitikat. Žürii protokollis seisus, et arhitektidel soovitatakse projekteerimise käigus optimeerida klaasist osade mahtu, sest selle energiatõhusus on madal. "Lõunapoolsel fassaadil on ette nähtud aktiivne päikesekaitsežalusii, kuid suured klaaspinnad tekitavad ruumide sisekliimas ebamugavust nii talvel kui ka suvel. Sellise suurusega puhaste klaaspindade tehnoloogiline lahendus on küsitav," seisab žürii protokollis, kirjutas Postimees.

Vaatamata kriitikale, oli võistluse žürii veendunud, et edasise projekteerimise käigus suudavad ideekavandi autorid leida mõistliku kompromissi klaasfassaadi lahendamiseks nii, et hoone märgiline ja arhitektuurne mõju säilib.

Lisaks klaasfassaadile tuleb žürii hinnangul täpsustada piirdeaia lahendust, kuna see ei ole turvakaalutlustel soovitatav.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: