Vene politoloogid näevad Medvedevi mõju kasvu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tabel Venemaa eliidi esikümnest 2014. ja 2015. aastal
Tabel Venemaa eliidi esikümnest 2014. ja 2015. aastal Autor/allikas: www.rbcdaily.ru

Venemaa peaminister Dmitri Medvedev ja ärimees Arkadi Rotenberg on oluliselt suurendanud oma mõju, on öeldud kommunikatsioonifirma Minchenko Consulting ettekandes muudatuste kohta Vene eliidis.

President Vladimir Putini ümbruskonnas on tugevnenud võitlus finantsressursside pärast, riigipea ise aga tegeleb "juhtide uue kihi kasvatamisega" majanduse struktuurireformide jaoks tulevikus, vahendas ärileht RBK Minchenko Consultingu ekspertide ettekannet "Poliitbüroo ja Süüria gambiit: Komintern 2.0 Riigiplaani 2.0 vastu".

Selles ettekandes on politoloogid alates 2012. aastast igal aastal kirjeldanud ametnike ja ärimeeste mitteformaalset gruppi, kellel on nende arvates kõige suurem mõju riigi jaoks võtmetähtsusega otsuste vastuvõtmisel.

Esimesel kolmel kohal oma mõjukuselt "poliitbüroos" on endiselt presidendi administratsiooni juht Sergei Ivanov, kaitseminister Sergei Šoigu ja presidendi administratsiooni juhi esimene asetäitja Vjatšeslav Volodin. Ivanov kasvatas ekspertide hinnangul oma mõju "seoses operatsiooniga Süürias, mille staar ta oli". Šoigu positiivne kuvand tõusis "tänu Vene armee tegevusele Ukraina kriisis" ja Süüria konflikti käigus.

Möödunud aasta jooksul kerkis kiiresti kõrgele Medvedevi reiting. Kui möödunud aastal oli ta "poliitbüroos" üheksandal-kümnendal kohal, siis praegu on ta tõusnud neljandaks.

"Medvedevi strateegia on mitte demonstreerida ülemäärast ambitsioonikust, mitte minna välja avalikule konfliktile", selgitas Minchenko Consultingu juhataja Jevgeni Mintšenko. Tema arvates positsioneerub Medvedev praegu liberaalist ümber võimupartei liidriks, tehes aktiivselt koostööd Ühtse Venemaa konservatiivse tiivaga.

Rotenbergi tõusu põhjendavad eksperdid "kõrge lojaalsuse demonstreerimisega", sest ta võttis vastu Krimmi silla projekti, millest loobus Gennadi Timtšenko. Tõsiseks lobieduks sai tema jaoks Oleg Belozjorovi määramine Venemaa Raudteede juhiks.

Lõppeval aastal püüdsid Vene võimud ületada Venemaa välisisolatsiooni majanduslike meetoditega ("pööre itta"), kuid kiireid tulemusi saavutada ei õnnestunud. Seetõttu otsustasid Putin ja tema meeskond olukorrast välja tulla välispoliitiliste sammudega, alustades operatsiooni Süürias, kinnitavad politoloogid.

Ebaedu "pöördel itta" lõi kõikuma mitme "Poliitbüroo 2.0" liikme positsiooni. Rosnefti juht Igor Setšin ei suutnud hoida energiavaldkonna mitteformaalse kuraatori positsiooni, leiavad ettekande autorid. Timtšenko ei suutnud saavutada edu läbirääkimistel Hiina partneritega.

"Taktikaline manööverdamine välisareenil tundub valitsevale eliidile olevat arusaadavam meetod sanktsioonide survest vabanemiseks kui majanduse struktuurne ümberkorraldamine, mis nõuab märkimisväärselt aega," kirjutasid analüütikud, kuid märkisid, et tulevikus see struktuurne ümberkorraldamine toimub. Ükskord luuakse uus majandusmudel - "Riigiplaan 2.0". Selle liidriteks võivad saada kõige märgatavamad siseringi ehk "poliitbüroosse" sattumise kandidaadid. Need on asepeaminister Igor Šuvalov, Sberbanki juht German Gref ja asepeaminister Arkadi Dvorkovitš.

Putini meeskond teeb panuse konflikti külmutamisele Donbassis, tegutseb aktiivsemalt välispoliitilisel areenil, aga samuti formeerib Venemaa ja lääne "ühise vaenlase" kujundit islamiäärmusluse näol, prognoosivad analüütikud.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: