Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nõva vald kardab, et suure looduskaitseala rajamine pärsib kohalikku elu ja ettevõtlust

Foto: ERR

Läänemaal Nõval rajatakse järgmise aasta alguses seniste maastikukaitse- ja hoiualade baasil 2390 hektari suurune looduskaitseala. Kohalik omavalitsus muretseb aga, et see võib pärssida kohalikku elu ja ettevõtlust.

Uus kaitseala laieneb varasemaga võrreldes 479 hektari võrra. Peamised loodusväärtused on seal ohustatud linnuliigid ja looduskooslused nagu Keibu metsastunud luitestik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Keskkonnaamet kinnitas, et samas ollakse mõelnud ka turismisektori vajadustele.

"Meie omalt poolt oleme uue kaitse-eeskirjaga kõige paremad puhkealad, kus on ettevalmistatud puhkekohad, tsoneerinud leebema kaitserežiimiga vööndisse, et seal oleks võimalik ka majandustegevust teha," selgitas keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni looduskaitse juhtivspetsialist Marju Erit.

Nõva vallavanem tõi aga esile, et majandustegevus peaks koonduma juba olemasolevatesse paikadesse ja kui kohalikud tahavad ehitada midagi kaitsealale jäävale eramaale, siis see nii lihtne pole.

"Leebus seisneb ainult selles, et seal oleks võimalik ehitada neid ehitisi, mis puudutavad RMK vajadust ehk siis võib-olla mingisuguseid parkimisplatse ja võib-olla ühiskasutuses olevaid kämpinguid, aga see ei puuduta kohalikku inimest täna," rääkis Nõva vallavanem Deiw Rahumägi.

Jaak Sõrmus ostis 2008. aastal Nõvale kinnistu, sooviga rajada oma perele suvekodu. Seni tuvastamata põhjustel oli maatükk müügihetkel aga kaardile valesti märgitud ja asub tegelikult kaitsepiirangutega alal.

"Seda on ju näha ka, kui palju käib rahvast siin Lepaaugu juures või siis Peraküla rannas - suviti on ju siin tuhandeid inimesi, elab selles looduses ja koormab seda, eks. Miks siis üks pere rohkem koormab seda loodust?" arutles Sõrmus.

Keskkonnaamet leiab, et sinna ei tohiks ehitada, isegi kui kinnistu kaitsealast välja jäetakse, sest tegemist on rannaäärse ehituskeeluvööndiga.

"On võimalik taotleda erandkorras ehituskeeluvööndi vähendamist, aga kuna seal on tegemist loodusliku metsakooslusega, 700 meetri raadiuses ei ole teisi elamuid, nii et see rikuks ka olemasolevat asustusstruktuuri, siis ta ei saa sinna nii ehk naa ehitada," selgitas Erit.

Keskonnaamet loodab, et Nõva looduskaitseala rajamine saab teoks järgmise aasta alguses.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: