Taiwani ja Hiina liidrid kohtuvad esimest korda pärast kodusõja lõppu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Taiwani president Ma Ying-jeou (vasakul) ja Hiina president Xi Jinping
Taiwani president Ma Ying-jeou (vasakul) ja Hiina president Xi Jinping Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hiina president Xi Jinping peab laupäeval läbirääkimisi naaberriigi Taiwani riigipea Ma Ying-jeouga, mis on kahe riigi liidrite esimene kohtumine pärast Hiina kodusõja lõppu 1949. aastal, samal ajal, kui Taiwanis tugevnevad Hiina-vastased meeleolud.

Mõlema riigi valitsused teatasid, et nende liidrid arutavad 7. novembril Singapuris kahe riigi suhteid. Nende kohtumine toimub loetud nädalad enne Taiwani presidendi- ja parlamendivalimisi jaanuaris, mille Ma Ying-jeou Hiina-sõbralik Rahvuslik Partei (Kuomintang, KMT) tõenäoliselt kaotab, vahendasid Reuters jt.

Ma Ying-jeou, kelle ametiaeg tuleval aastal lõpeb, on pärast presidendiks saamist 2008. aastal majandussuhete parandamisest Hiinaga teinud oma keskse poliitilise suuna. Ta on allkirjastanud tähtsaid äri- ja turismilepinguid, kuigi poliitiliste erimeelsuste lahendamisel ei ole mingeid edusamme olnud.

Kommunistlik Hiina on seisukohal, et demokraatlik lahkulöönud provints võetakse tagasi, ning kui vaja, siis jõuga, eriti kui Taiwan püüab ametlikult iseseisvust saavutada.

Saareriigi peamise opositsioonipartei, traditsiooniliselt iseseisvust toetava Demokraatliku Progressipartei (DPP) presidendikandidaat Tsai Ing-wen ütles, et viis, kuidas kahe liidri kohtumisest teatati, ei olnud demokraatlik.

"Arvan, et inimesed kogu riigis, nagu minagi, olid väga üllatunud," teatas ta ajakirjanikele. "Kahe üle väina asuva poole liidrite kohtumine on suursündmus, mis on seotud Taiwani väärikuse ja riiklike huvidega. Kuid rahva teavitamine sellest sellisel kiirustaval ja kaootilisel viisil kahjustab Taiwani demokraatiat."

Poliitikaeksperdid arvavad, et Hiina võib üritada ka näidata, et suhete paranemine jätkub, kui Taiwanis valitseb edasi Rahvuslik Partei. Kui aga Taiwanis on kohtumisele suur vastuseis, võib see anda suhetele tagasilöögi.

Ma kantselei avalduse kohaselt on presidendi reisi eesmärk "status quo säilitamine". Samuti öeldi avalduses, et president ei allkirjasta mingeid kokkuleppeid ega tee Hiina riigipeaga ühisavaldusi.

Mõlemad pooled on seisukohal, et eksisteerib "üks Hiina", kuid on selle tõlgenduse osas erinevail seisukohtadel.

Taiwanil on olnud oma valitsus sellest ajast saadik, kui Chiang Kai-sheki rahvuslased põgenesid saarele pärast kaotust kodusõjas Mao Zedongi juhitud kommunistidele.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: