Savisaare ametist kõrvaldamise võimalik põhiseadusvastasus selgub uuel aastal ({{commentsTotal}})

Edgar Savisaar linnavalitsuse pressikonverentsil.
Edgar Savisaar linnavalitsuse pressikonverentsil. Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Riigikohus teeb eeldatavalt jaanuari alguses otsuse Tallinna linnavolikogu taotluses tunnistada põhiseadusvastaseks linnapea Edgar Savisaare ametist kõrvaldamine.

Riigikohus määras Tallinna linnavolikogu taotluse vaagimise kirjalikku menetlusse 8. detsembril ning langetab selles otsuse arvatavalt kuu jooksul ehk jaanuari alguses.

Tallinna linnavolikogu taotleb tunnistada põhiseadusvastaseks ja kehtetuks kriminaalmenetluse seadustiku paragrahv, mille alusel korduvas alkäemaksu võtmises kahtlustatav Tallinna linnapea Edgar Savisaar kõrvaldati linnapea ametist.

Oktoobri lõpus võttis Tallinna linnavolikogu 43 poolthäälega vastu otsuse eelnõu, mis nägi ette pöördumise riigikohtusse põhiseaduslikkuse järelevalve algatamiseks.

Samas leidis Keskerakonna fraktsiooni palvel vastava paragrahvi põhiseaduslikkust kontrollinud õiguskantsler Ülle Madise, et see on põhiseadusega kooskõlas.

"Selle normi rakendamine on põhiseaduspärane siis, kui ametist kõrvaldamine on tõepoolest vajalik selleks, et ära hoida tunnistajate mõjutamist, tõendite rikkumist või muul viisil kriminaalmenetluses tõe väljaselgitamise takistamist või kui on alust arvata, et kahtlustatav jätkab kuritegude toimepanemist," märkis Madise.

30. septembril rahuldas Harju maakohus riigiprokuratuuri taotluse ja kõrvaldas Savisaare linnapea ametist.

Maakohtu määruse vaidlustasid Tallinna ringkonnakohtus Savisaare kaitsjad Oliver Nääs ja Üllar Talviste, kuid 23. oktoobril leidis ka ringkonnakohus, et tema ametist kõrvaldamine on põhjendatud.

Kaitsjad on kinnitanud, et vaidlustavad kohtulahendi riigikohtus.

Kriminaalasjas esitatud kahtlustused

Riigiprokuratuur kahtlustab Savisaart korduvas altkäemaksu võtmises ning talle altkäemaksu andmises kahtlustatakse ärimees Alexander Kofkinit, Porto Franco OÜ suuromanikku Hillar Tederit, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanikku Aivar Tuulbergi ja Silikaat Grupi omanikku Vello Kunmani.

Endine tipp-poliitik ja praegune Silikaat Grupi nõunik Villu Reiljan on kahtlustatav Savisaarele altkäemaksu andmise vahendamises ja Tallinna linnavolikogu esimeest Kalev Kallot kahtlustatakse kaasaaitamises altkäemaksu andmisele ja võtmisele.

Toimetaja: Marek KuulHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: