Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Siim Kallas: ideaalne heategevus ei vaja riigi abi

Siim Kallas
Siim Kallas Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Siim Kallas ütles täna heategevuse ja sotsiaalelu teemalisel konverentsil "Pahategevus tõmbab rohkem kui heategevus", et heategevuse mõte on tegutseda riigist lahutatult. Tema sõnul on see, et riik annetamist toetab, kiiduväärt ja loomulik.

"Juba 18. sajandil oli vaidlus – kas hoolekanne peab olema era- või riigikohustus – näiteks Briti majandusteadlane Thomas Malthus nõudis ulatuslikku heategevust, aga ainult eraalgatuslikult," sõnas Siim Kallas. "Küsimus, mis vahekord on heategevusel ja riigil, on igavene. Aga tugev ühiskond toetub iseregulatsioonile rohkem kui riigile."

Siim Kallase sõnul on annetused ja kodanikuühiskond lahutamatud. "Kui kohtusin üliõpilastega Tallinna Ülikoolis, siis küsiti, kuidas ma suhtun kodanikuühiskonda. Ütlesin, et kodanikuühiskonna asutused ei saa pidada oma peaülesandeks riigilt raha küsimist. Kuulajad olid väga imestunud. Aga küsimus on – kas see on kodanikuühiskond või lihtsalt üks ahelalüli, mis küsib riigilt raha. Mina pean heategevust filosoofiliseks nähtuseks, mis toimib riigist lahus. Muidugi on aga sealjuures oluline riigi tugi ja ebastabiilsuse tasandamine," rääkis Kallas.

Ta leiab, et annetamist ei saa teha kohustuslikuks. "Kui teeme midagi vabatahtlikult, oleme selle tegevuse omanikud. Kui aga oleme sunnitud midagi tegema, siis on keegi teine selle idee autor ja selle omanik. Et ühiskonda tervikuna näha, peab annetamine olema ikkagi vabatahtlik ning neid, kes annetavad, on ikkagi päris palju," rääkis Kallas.

"Samas ei saa ka unustada, et kõik annetajad on ju ka natuke edevad. Õnneks on Eestis olemas ka üks mehhanism, kuidas neid tunnustada – näiteks Eesti Punase Risti teenetemärk, millega on võimalik pikaajalisi ja süsteemseid annetajaid esile tõsta. Loodan, et seda hakatakse ka rohkem teha," märkis ta.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: