Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pevkur: siiamaani ei ole meile välja pakutud ühtegi peret

{{1447088384000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Põgenike ümberpaigutamine Itaaliast ja Kreekast edeneb vaevaliselt – vaid sadakond põgenikku on tänaseks leidnud uue kodu Rootsis ja Luksemburgis, samas kui valitsuste heaks kiidetud plaan näeb ette 160 000 põgeniku ümberpaigutamist.

Euroopa Liidu siseministrid arutavad praegu Brüsselis, kuidas tehnilistest kitsaskohtadest üle saada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui poliitiline otsus 160 000 põgeniku ümberjagamise kohta sündis raskelt, siis selle elluviimine näib olevat veelgi keerulisem. Euroopa Liidu solidaarsusmeede on Itaaliast ja Kreekast tänaseks teele saatnud 135 pagulast. Selleks, et kahe aastaga leiaksid uue kodu 160 000 põgenikku, peaks iga päev lennukile istuma 140 inimest.

Siseminister Hanno Pevkuri sõnul on eelduseks, et Itaalia ja Kreeka panustaksid rohkem. Rooma ja Ateena on lubanud kuu lõpuks käivitada põgenike registreerimiskeskused. Seni on neist suudetud tööle panna vaid üks.

"See n-ö erinevate osapoolte kokkusaamine ühte keskusesse on olnud üsna vaevarikas. Itaalias ta tõesti töötab, Kreekas ei ole veel korralikult tööle läinud, aga ka Itaalias on ta ainult ühes punktis. Nii et kui me räägime üldse toimivast ümberpaigutamisest, siis tegelikult on ikkagi suur eeldus see, et Itaalia ja Kreeka panustavad ise senisest rohkem," tõdes siseminister Hanno Pevkur.

"Meil on täna juba kuu aega möödas kohtumisest Itaalia ministriga ja siiamaani ei ole meile välja pakutud ühtegi peret. Euroopa Liidus on Luksemburgi ja Rootsi ümber paigutatud sadakond inimest, et jutt oli 160 000, nii et pikk tee on veel minna," lisas Pevkur.

Siseminister rõhutas, et Eesti on oma sideohvitseri Itaaliasse saatnud ja öelnud ka selgelt välja, et me oleme valmis pagulasi vastu võtma.

Selleks, et põgenikud saaks Itaaliast ja Kreekast legaalselt teistesse liikmesriikidesse saata, peaks nad kõigepealt kohapeal registreerima. Isikute tuvastamine toimuks nn hotspotides ehk registreerimiskeskustes, millest siiani on suudetud käivitada vaid üks Itaalias, Lampedusa saarel. Kuni ei toimu põgenike tuvastamist Euroopa välispiiril, liiguvad kümned tuhanded iga päev Saksamaale, kelle vastuvõtmisvõime on piiri peal ja Rootsi, kus see nähtavasti on juba ületatud.

"Hetkel on peamine probleem see, et registreerimiskeskused ei toimi. Inimesed peab Itaalias ja Kreekas päästa, nad peavad ütlema, kust nad pärit on ja nad tuleb registreerida. Seejärel saab Kreeka koos Euroopa Varjupaigaküsimuste Tugiametiga öelda, kes läheb Soome, kes Belgiasse ja kes Saksamaale," rääkis Saksamaa siseminister Thomas de Maiziere.

Lisaks Itaaliale ja Kreekale soovib ka Rootsi riiki saabunud põgenike ümberpaigutamist teistesse liikmesriikidesse.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: