Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikogu tööapsu tulemusel jäi valimisiga langetamata

{{1447144948000 | amCalendar}}
Valimiskast.
Valimiskast. Autor/allikas: ERR

Riigikogus ei saadud täna 51 häält kokku, et langetada valimisiga kohalikel valimistel 16. eluaastani. Sellega lähevad põhiseadus ja kohalike valimiste seadus nüüd vastuollu ning seadus tuleb saata uuele ringile.

Valimisea langetamise poolt hääletas 49 saadikut, vastu oli 36 ning erapooletuid kolm. Seaduse vastuvõtmiseks oli vajalik koosseisu häälteenamus (51 häält). Otsus eelnõu tagasi lükata võeti saalis vastu aplausiga.

Tänase hääletuse tulemusel on põhiseadus ja kohalike omavalitsuste valimise seadus omavahel vastuolus, kuivõrd nii riigikogu see kui ka eelmine koosseis võtsid vastu otsuse põhiseaduse muutmiseks, et valimisiga langetataks kohalike omavalitsuste valimistel 16. eluaastani. Põhiseaduse muutmiseks oli vajalik esimeses koosseisus 51-hääleline häälteenamus ja teises koosseisus 61-hääleline häälteenamus. Mõlemal korral kiitis riigikogu põhiseaduse muutmise heaks.

Riigikogu kommunikatsioonijuht Urmas Seaver selgitas ERR-i uudisteportaalile, et tänase hääletuse tulemusel langeb eelnõu menetlusest välja, kuid põhiseaduskomisjon algatab eelnõu uuesti juba täna, kuivõrd vastuolu põhiseaduse ja kohaliku omavalitsuse seaduse vahel tuleb kaotada.

"Järgmisel istungil saab eelnõu riigikogule jälle üle anda, juhatus vaatab selle üle ja see läheb uuesti menetlusse: määratakse juhtivkomisjon, see tuleb jälle põhiseaduskomisjoni päevakorda, läheb seejärel riigikogus esimesele lugemisele jne, kuniks jõuab jälle lõpphääletusele," selgitas Seaver edasist, otsast peale algavat protsessi, mille tänane hääletustulemus endaga kaasa toob.

Plaan oli, et eelnõuga langetatakse hääletamisõiguslikkuse iga kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduses 18. eluaastalt 16. eluaastale vastavalt Eesti Vabariigi põhiseaduse § 156 lõike 2 muudatusele, mis jõustus 13. augustil 2015. Eelnõu oleks viinud sisse muudatuse, mille kohaselt oolnuksid kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel seaduses ettenähtud tingimustel hääleõiguslikud selle omavalitsuse maa-alal püsivalt elavad isikud, kes on vähemalt kuusteist aastat vanad.

Järgmised kohalike omavalitsuste valimised toimuvad 2017. aasta sügisel.

Toimetaja: Priit Luts, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: