Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ESTPOL-1 liige: me saame Sloveenias selgeks, mida pagulaskriis tähendab

Foto: Siim Lõvi /ERR

ESTPOL-1 liikmete arvates pakub 30 päeva vältav erimissioon Sloveenias Eesti kiirreageerijatele hea kogemuse, mida oleks vajadusel võimalik ära kasutada siis, kui meid peaks tabama põgeniketulv. Samas loodavad PPA töötajad, et taolise stsenaariumiga nad kodumaal silmitsi seisma ei peaks.

Eelmisel nädalal suundus politsei- ja piirivalveameti (PPA) erimissioon ESTPOL-1 30 päevaks Sloveenia-Horvaatia piirile, et aidata Sloveenia politseid Horvaatiast saabuvate põgenike vastuvõtmisel ning piirialal korra tagamisel, vahendas "Pealtnägija".

ESTPOL-1 ülema Georg-Tomek Triškini hinnangul on tegemist ajaloolise missiooniga. "Siiani on olnud ekspert-põhised väljasõidud, siis seekord me esimest korda liigume välja terve üksuse koosseisus," selgitas Triškin.

Otsus tuli langetada sekundite jooksul

PPA erimissioon koosneb valdavalt kiirreageerijatest, kel tuli ka otsus missioonil osalemise kohta langetada murdosa sekundi jooksu, kuna rühmajuhi telefonis esitatud küsimus oli lihtne: "tuled või ei?".

Missioonil osaleva Triin Sarapuu sõnul ei tulnud otsus raskelt, kuna tegemist on väga hea võimalusega kogemusi koguda. "Ei saa garanteerida, et neid kogemusi Eesti riigi piirides on vaja praktiseerida ja siis ma otsustasingi, et ma võtan selle väljakutse vastu enda jaoks," rääkis Sarapuu.

Peamiselt tekitavad Sarapuule hirmu need emotsioonid, mis võivad tekkida siis, kui mõni väike laps või naine on jäänud hätta. "Aga selle kõigega tuleb toime tulla, ei tohi kaasa tunda sellisel tasandil nagu muidu tahaks, peab jääma ametnikuks," toonitas ESTPOL-1 liige.

Malva: me saame selgeks, mis on pagulaskriis

Eesti üksus on 25 liikmega hetkel suurim välismaalt tulnud üksus. Leedukaid on kohal 20, sakslasi 5 ja juurde saabumas 15. Samas peagi peaks kõige suurema välisüksuse tiitli üle võtma Itaalia 50-liikmelise meeskonnaga.

Ühes päevas käib sõna otseses mõttes ESTPOL-1 liikmete käte vahelt läbi kolm-neli korda nii palju põgenikke kui Eesti on valmis pagulasi vastu võtma, siis paneb see ka kõige tõsisema erirühma liikmed olukorda väheke teisti vaatama.

ESTPOL-1 staabiohvitseri Toomas Malva hinnangul on kõige olulisem see, et Eesti näitab solidaarsust. "Teine tähtis asi on see, et me saame selgeks, mis see pagulaskriis tähendab. Ei ole ebatõenäoline, et meile ka jõuab, loodetavasti mitte sellise massiga, siis me oskame nendega tegeleda," ütles Malva.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: