Kaitseväe Ukrainast ostetud sillasüsteem ei kanna liitlaste tanke ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Teder/Kaitseväe peastaap

Kaitsevägi ostis Ukrainast sillasüsteemi, millega saab rasketehnikat üle veetakistuste transportida. Nüüdisajastatud nõukogude sillasüsteem kannab Eesti kaitseväes kasutusel olevat tehnikat, kuid liitlaste tankid on selleks liiga rasked.

Instruktorid õppisid sillamasinate juhtimist Ukrainas ja Soomes, kus sama lahingsillasüsteemi on kaua kasutatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pioneerid paigaldasid täna lahingtoetussilla TMM-3M Tapa linna juures üle Valgejõe. Viimase kandedetaili paigaldas meeskond pealtvaatajate silme all.

"Sellise 30-meetrise ülekäigu rajamine peaks treenitud meeskonnaga võtma aega umbes poolteist tundi. Tänasel päeval mitte kokku treenitud meeskonnaga sai see maha enam-vähem kolme tunniga," lausus pioneeripataljoni rühmaülem nooremleitnant Sven Pruel.

70-ndatel aastatel väljatöötatud süsteem on olnud kasutusel näiteks Soomes, kus on käinud õppimas Eesti instruktorid.

"See on väga usaldusväärne. Koostöö, mis pioneerivaldkonnas Soome ja Eesti vahel käib, võimaldas eestlastel tutvuda meie vana tehnikaga ja omandada meie kogemusi," kinnitas Soome pioneerikooli koolitaja kapten Reimu Turunen. "See on väga kasutajasõbralik," lisas Turunen.

Kuid see on mõeldud nõukogude tankidele, mis on kergemad ameeriklaste Abramsitest ja Euroopas laialt kasutusel olevatest Saksa Leopardidest.

"Antud silla kandevõime on 60 tonni, mis võimaldab tagada ülepääsud kõikidele ratas- ja roomikmasinatele. Küll jah, nõustun väitega, et Abramsi tankidele ta ei ole sobilik, aga eeskätt antud süsteem on mõeldud meie enda rahvuslike üksuste liikumise tagamiseks," ütles kaitseväe pioneeriinspektor kolonelleitnant Raul Kütt.

Üle lahingsilla sõitis Ameerika lahingsoomuk Bradley. Kui liitlased tahavad siin harjutada oma tankide üleviimist veetõketest, peavad nad kohale vedama oma silla, mille kandevõime on üle 70 tonni.

"Hetkel ei ole toonud ameeriklased Eestisse sillatanke kandevõimega 70 tonni, küll aga on need asjad plaanis," märkis Kütt.

Ukraina süsteem asub veoautol ning on mobiilsem kui tankialusele paigaldatud analoog. Pealegi on Ukraina süsteemi võimalik igas töökojas parandada, ütlevad kaitseväe pioneerid. Soomlased on nendelt oma Leopardi tankidega üle sõitnud – olla logisema hakanud, kuid pidavat küll.

Sillamasina hankimine võttis kokku aega kaks aastat.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: