ERR Washingtonis: USA jaoks ei ole al-Assadil Süüria rahuplaanis kohta  ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Homme kogunevad 17 riigi ja Euroopa Liidu esindajad Austriasse Viini, et jälle arutada Süüria kodusõja võimalikke lahenduskäike. USA välisminister John Kerry kirjeldas eile peetud kõnes Ameerika Ühendriikide strateegiat Süüria kriisi lõpetamiseks.

USA välisminister John Kerry kinnitas eile peetud kõnes taas kord, et ameeriklaste silmis ei ole Süüria diktaatoril Bashar al-Assadil kohta Süüria rahuplaanis - isegi kui Assad võitleb ameeriklaste suurima vaenlase ehk Islamiriigiks (ISIS) nimetatud sunniidiäärmuslaste grupiga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Süüria olukorras on tõsiasi see, et kuigi Assad ja ISIS peaksid olema verivaenlased, on nad mõlemad sama probleemi osad. Sel puhul pean ma nentima, et me siiani arutame Venemaa ja Iraaniga Assadi küsimust, ja tema tulevane roll pole veel kindel. Me tunnistame seda," rääkis Kerry.

Venemaa ja Iraan nimelt on panustanud al-Assadi valitsusele ja kuna ameeriklastel pole konkreetset plaani tema eemaletõukamiseks välja mõeldud, siis pole USA-l käes ka väga häid kaarte. Ning kuigi USA sõjaline strateegia on eelkõige suunatud ISIS-e vastu, pole see väga jõuline.

"Sõjalise poole pealt püüame me mõjutada lahinguvälja, kus meil endil on väga vähe ressursse panustatud ning õhujõududest ei piisa. Meil on ka väga vähe nõustajaid. Poliitilise poole pealt on meie probleem see, et meie strateegia pole väga hästi paigas, kuna me püüame veenda Assadit võimust loobuma ja ta ei taha sellest loobuda," rääkis Ameerika mõttekoja Brookings Institution julgeolekuekspert Michael O'Hanlon.

Ning strateegia küsimus pole ekspertide sõnul isegi ainult selles, kuidas võita sõda, vaid see, kuidas peaks rahumeelne Süüria välja nägema pärast seda.

Pommid ei lõpeta kodusõda, me peame vaatama sügavamaid põhjusi," ütles mõttekoja Atlantic Council julgeolekuekspert Marri Janeka. "Põhjusi valitsemises, mille tõttu said ekstreemsed jõud esile tõusta. Isegi kui me oleme saatnud sinna palju humanitaarabi, pole veel selge, kui palju on sellel olnud kohapeal mõju. Et Süürias üldse mingit muutust loota, peame tegelema nende valitsemisküsimustega, erinevate sektide vaheliste suhetega. See on midagi, mida pole ei president Obama strateegia ega teiste riikide plaanid käsitlenud."

"Minu hinnangul on ainus lootus konföderatsiooni tüüpi valitsemismudel," ütles Michael O'Hanlon. "See võiks aidata ka jõuda kompromissini Assadi küsimuses. Assad peaks seetõttu loobuma kohast Damaskuses, kuid ta võiks edasi tegutseda näiteks alaviitide hõimualadel Süüria rannikupiirkonnas."

Välisminister Kerry sõnul on USA-l strateegilisteks eesmärkideks Süürias hävitada ISIS-e äärmuslased, toetada poliitilist üleminekuprotsessi ja panustada sealsete naaberriikide toetamisele.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: