Marina Kaljurand: pagulaste kontroll peab olema väga hea ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Pagulaste kontroll peab olema väga hea, et nende sildi all ei tuleks Euroopasse terroriste, toonitas välisminister Marina Kaljurand.

Intervjueerija küsimusele, mida Eesti ja Euroopa tervikuna eilsest Pariisi rünnakust õppisid, vastas välisminister, et lõplikke järeldusi on veel vara teha, sest täna on veel šokk, kuid on selge, et Euroopa peab arutama veel paljude asjade üle.

"On see võitlus terrorismi vastu, on see Euroopa piiride kaitsmine, aga samuti ka pagulaspoliitika, [---] suhtumine millesse muutub veelgi. Kui mõned kuud tagasi oli Euroopa valmis vastu võtma kõiki pagulasi avali süli - neid kutsuti Euroopasse tulema -, siis mingil hetkel hakati tunnistama, et pagulaskriisiga ei saada hakkama. Järjest rohkem räägitakse nüüd ka julgeolekuaspektist ja pagulaskriisist," rääkis Marina Kaljurand.

Tema sõnul on viimastel nädalatel Euroopas juba tunnistatud, et Euroopa peab paremini kaitsma oma välispiire, ja on räägitud ka Euroopa-siseste piiride kehtestamist, "mis ei ole see, mida me kõik ootaksime ja tahaksime, aga kui selleks on vajadus, siis see tuleb teha".

"Jah, ma julgen öelda, et täna muutub julgeoleku aspekt [seoses pagulaskriisiga] tähtsamaks, kui ta oli võib-olla nädal või paar tagasi," ütles Kaljurand.

Ministri arvates ei taha keegi, et Schengeni ala kaoks, kuid täna ei saa vist välistada ühtegi lahendust. 

"Rünnak Prantsusmaal, rünnak Pariisis näitas, et pagulased võivad olla suureks ohuks Euroopale, kuigi siin ma tahan teha sisse selge vahe: on pagulased, kes põgenevad sõja eest, ja on terroristid. Terroriste ja pagulasi segi ajada ei tohi, aga selge see, et pagulaste kontroll peab olema väga hea, et nende sildi all ei tuleks Euroopasse terroriste."

Kaljurand usub, et tõenäoliselt muutub rahvusvahelise kogukonna vastus terrorismile konkreetsemaks, veelgi jõulisemaks, ja ta loodab ka, et koordineeritumaks.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: