TTÜ-s loodud arvutisimulatsioon aitab valmistuda kriisiolukordadeks

Foto: ERR

Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) teadlaste osalusel on valminud arvutipõhine simulatsioon, mis aitab valmistuda kriisiolukordadeks, nagu näiteks üleujutused, lumetormid, maavärinad, metsatulekahjud ning tööstus- ja liiklusõnnetused.

TTÜ Informaatikainstituudi professor Kuldar Taveter vaatas eelmisel nädalal "Aktuaalses kaameras" eetris olnud kriisiõppuste lugusid huviga, et mida kõike oleks saanud harjutada tema osalusel valminud CRISMA projekti lõpptootega.

"Meil on võimalik arvutisimulatsiooni abil viia läbi massiõppus, nii võib öelda, kus meil on kaasatud erinevad inimesed, kes tegelevad otsuste langetamisega suurte kriiside ennetamisel või nende tagajärgede likvideerimisel," ütles professor Kuldar Taveter.

Simulatsioon näeb välja selline, et erinevate ametkondade esindajad istuvad arvutite taga ja langetavad kriisi lahendavaid otsuseid. Programm arvutab välja langetatud otsuste tagajärjed ja vajadusel ka maksumuse.

Professor Taveter demonstreeris õhu teel leviva tööstusreostuse simulatsiooni: kuidas kiirabiautod abivajajateni jõuavad, kes kuhu toimetatakse ja kui kaua see kõik aega võtab.

"Selles simulatsioonis [---] on integreeritud mitmed erinevad mudelid. Kõigepealt mürgipilve enda käitumise mudel, siis ilmamudel, mis määrab ära, kuidas mürgipilv liigub õhuvooludega, siis loomulikult ressursihalduse mudel. Ja samuti osades CRISMA simulatsioonides on võimalik hinnata majanduslikku mõju - siis negatiivses võtmes loomulikult -, aga ka seda, et kui palju seda on oskusliku tegevusega suudetud leevendada," rääkis Taveter.

CRISMA väljatöötamisel osalesid 15 Euroopa Liidu ning Iisraeli teadusasutuste, avalike organisatsioonide ja erafirmade esindajad. TTÜ ootab huviga, millal Eesti ametkonnad projekti kasutusse võtavad.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: