Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ilmar Raag terrorirünnakutest: ükskõik kui jõuliselt Euroopa ei vasta, tuleb hoiduda uute vaenlaste tekitamisest

Hoolimata Pariisis toimunud terrorirünnakutest tuleb Euroopal oma väärtusi säilitada ning hoiduda uute vaenlaste tekitamisest, arvab valitsuse strateegilise kommunikatsiooni nõunik Ilmar Raag.

Ilmar Raag rääkis "Terevisioonis", et põhjuseid, miks islamistid just Prantsusmaal ründasid, on kaks. Esimene on see, et Prantsusmaal on araabiamaailmaga pikad suhted. 19. sajandi alguses Prantsusmaa koloniseeris suuri Põhja-Aafrika alasid, mis on põhiliselt moslemitega asustatud. Koloniseerimine toimus ka Lähis-Idas.

Sellest tulenevalt on Prantsusmaal suur moslemikogukond - umbes 5-6% elanikest ning terroristidel on võimalik end sinna ära peita.

Teine põhjus on Raagi sõnul see, et just president Francois Hollande'i valitsemise ajal on Prantsusmaa ajanud jõulisemat välispoliitikat ning osaleb äärmusrühmituse Islamiriik vastases koalitsioonis ning pommitanud selle tugipunkte.

"Mis omakorda tähendab, et ISISe [Islamiriigi] jaoks on Prantsusmaa nähtav sihtmärk/.../ Ameerika on natuke kaugel ja kui me räägime Inglismaast, siis Inglismaa kogukond on pigem India ja Pakistani kogukond ja sinna on raskem end ära peita," selgitas Raag.

On teada, et lääneriikidest just Prantsusmaalt on läinud kõige rohkem inimesi Lähis-Itta Islamiriigi poolele võitlema. Nende arv võib ulatuda koguni 2000-ni.

Raag märkis, et meil on eurooplastena see probleem, et me ei näe paljusid konflikte, mis mujal maailmas, näiteks Aafrikas kogu aeg toimuvad. "Võib olla nüüd, kus need konfliktid jõuavad otsapidi Euroopasse, saame aru, et tõepoolest, me oleme seni Euroopas elanud kuidagi vaikselt."

"9/11 [New Yorgi terrorirünnakute] esimene õppetund on see, et ükskõik mida me ei tee, ükskõik kui jõuliselt me ei vasta, me ei tohiks endale rohkem vaenlasi juurde tekitada, kui meil täna on," rõhutas Raag.

Raagi arvates on see moraalse paanika õhkkonnas väga oluline sõnum. "Esimese hooga me tahaksime kõiki neid võõraid kuidagi märgistada, ka neid, kes on täna võibolla meie sõbrad või neutraalsed."

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: