Stoicescu: maavägede kasutamine Islamiriigi vastu tooks kaasa inimkaotusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kalev Stoicescu
Kalev Stoicescu Autor/allikas: ERR

Sõda äärmusrühmituse Islamiriik vastu ainult õhurünnakutega ei võida, leiab kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicecu. Maavägede pealetung tooks aga tema hinnangul kaasa ka kaotusi tsiviilisikute seas.

Prantsusmaa president Francois Hollande lubas Pariis rünnakute järel terroristidele halastamatut sõda. Seni on USA juhitud koalitsioon ja ka Venemaa Süürias piirdunud äärmusrühmituse Islamiriik positsioonide pommitamisega õhust. Prantsusmaa intensiivistas täna oma õhurünnakuid, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Islamiriik kontrollib alasid nii Iraagis kui Süürias. Kuigi USA juhitud koalitsioon on pidanud Islamiriigiga sõda õhust ning piirdunud oma ja liitlaste ekspertide saatmisega Iraagi maavägede juurde, on üha sagedamini kuulda arvamust, et maavägede sekkumiseta sõda äärmusrühmituse vastu ei võida.

Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu sõnul sõltub lääneriikide edasine tegutsemine paljuski USA käitumisest.

"Ameerika Ühendriigid on alati need, kes esimesena saadavad väed sisse. Ma ei kujuta ette, et Prantsusmaa või Suurbritannia ilma Ühendriikideta läheksid Iraaki ja Süüriasse tegutsema," ütles Stoicescu.

Ta meenutas, et president Obama sai presidendiks lubadusega tõmbuda tagasi Lähis-Ida sõdadest ja konfliktipiirkondadest, mida ta ka tegi. "USA väed viidi välja nii Afganistanist kui ka Iraagist," märkis ta.

Seega on Obamal aasta enne valitsusaja lõppu sellise otsuse tegemine raske. Stoicescu sõnul on praegu reaalselt võimelised Islamiriigiga võitlema Bashar al-Assadi režiimi väed, Iraagi kaardivägi ja Kurdi mässulised. Iraagi valitsusvägedel võimekus tõhusaks võitluseks puudub.

Kui alustada pealetungi näiteks Iraagist, siis ilma lääneriikide maavägede toetuseta oleks seda raske ettekujutada. Iga sekkumise teeb raskeks aga see, et võivad kaasneda tsiviilohvrid.

"Nad (Islamiriik - toim.) ilmselgelt kasutavad kohalikku elanikkonda kaitsekilbina. Nii õhurünnakute kui ka maismaarünnakute puhul on väga raske vältida kõrvalkahjusid, mis puudutavad tsiviilelanikke."

Stoicescu sõnul on ainuüksi Prantsusmaal julgeolekujõudude seire all 2000 potentsiaalset terroristi.

"Ei ole võimalik sellises olukorras kõiki 100 protsenti jälgida. Selles mõttes politseilike meetmetega seda ohtu ära ei hoia. Siin peab lähenemises midagi kaardinaalselt muutma," sõnas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: