Endine Tallinna vangla kinnipeetav: kord oli vanglas ülikõva ja valvureid piisavalt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tallinna vanglast oktoobris põgenenud kaks kinnipeetavat on siiani tabamata, mistõttu tegeleb vanglateenistus intensiivselt nii vangide otsimise kui ka põgenemise asjaolude uurimisega. Justiitsministeeriumi hinnangul lahendaks põgenemiste probleemi uue Tallinna vangla valmimine, mille ehitushange sõlmitakse juba paari nädala pärast.

Mõne aja eest helistas meie toimetusse üks vahistatu Tallinna vanglast ja väitis, et vangid põgenesid viletsa valve ja valvurite vähesuse tõttu. "Aktuaalsel kaameral" õnnestus kaamera ette saada Tallinna vanglast vabanenud kinnipeetav, kes nentis vastupidist - Tallinna vanglas on elamistingimused kehvad, kuid kord oli ülikõva ja valvureid piisavalt.

"Justiitsministeeriumi kontroll on tugev isegi tööliste kohapealt ning töölised on samamoodi nagu kinnipeetavad, neil ei ole seal mitte mingit sõnaõigust," rääkis anonüümsust palunud endine kinnipeetav.

Samas kui kord on väga range, siis tekib ikkagi küsimus, kuidas oli võimalik, et kaks vangi oktoobris sellest vanglast lahkusid?

Endise kinnipeetava hinnangul on võimalusi selleks palju. "Kui sul on väljas keegi, kes sind aitab, ehk tuleb kohe vastu ja kohe viib ära, siis sealt on võimalik mööda torusid kuskil aknast välja saagida ja mööda torusid õue jalutada - nii keeruline ei ole," rääkis kinnipeetav.

Post: tegeleme aktiivselt probleemide lahendamisega

Justiitsministeeriumi vanglate osakonna talituse juhataja Priit Post kinnitas, et praegu tegeletakse aktiivselt nii kahe põgeniku otsingu kui ka vanglas alustatud sisejuurdlusega.

"Juurdluse tulemusi ei ole mul võimalik täna avalikustada või selles mõttes neid veel ei ole, kuna on palju tõendeid ja inimesi, keda on vaja ära kuulata ning siis võrrelda nende poolt räägitut erinevate muude tõenditega, mida meil on võimalik olnud koguda," selgitas Post

Vana ühiselamutüüpi Tallinna vangla on nii töötajate kui ka vangide arvult ikka veel Eesti suurim. Tallinnas istub 906 vangi 317 valvaja jälgimise all, Tartu ja Viru vanglas on vange üle 800.

Reinsalu: uus vangla annaks kindluse

Justiitsministeeriumi juhid on korduvalt rõhutanud, et põgenemine on vanade vanglate probleem.

"Eesmärk on 2018. aasta lõpuks see, et Tallinnas oleks uus vangla, mis siis hõlmaks senist Harku-Murru vanglat ja tänast Tallinna vanglat ning loodetavasti lähinädalatel õnnestub RKAS-iga koos sõlmida ehitaja hanke leping, mis annab täieliku kindluse, et kolme aasta perspektiivis uus vangla tuleb," rääkis justiitsminister Urmas Reinsalu

Kui 2011. aasta seisuga oli Eesti vanglates kokku 3400 vangi, siis täna on vanglates kokku 2700 vangi.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: