Järjest rohkem enneaegselt sündinud lapsi jõuab arengus eakaaslastele järele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Meditsiin on kiiresti edasi arenenud ja järjest rohkem enneaegseid lapsi jõuab oma arengus teistele omaealistele järele. Ida-Tallinna keskhaigla naistekliinikus ellu jäänud kõige väiksem patsient kaalus 585 grammi.

Kümnest lapsest üks sünnib siia ilma enneaegsena. Selline laps nõuab suuremat tähelepanu arstidelt ja hingejõudu lapsevanematelt, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sirelililla värv sümboliseeris teisipäeval enneaegse sünni päeva ja just nii olid valgustatud mitmed hooned Eestis, sealhulgas Tallinna teletorn ja Ida-Tallinna keskhaigla naistekliinik. Sinna olid kogunenud ka enneaegsete laste vanemad, rinnapiimadoonorid ja kliiniku arstiõed.

Enneaegsete laste ema ja kogemusnõustaja Kadri Sooberg-Aettik meenutas enneaegsete laste piltidega kaetud seina ees nelja aasta tagust päeva, mil tema kolmikud sündisid selles majas 29. rasedusnädalal ehk kümme nädalat enne õiget aega. Toonane esimene mure seostus laste tervisega.

"Kopsude mured, silma veresoonkonna mitteväljaarenemine, aneemia - ehk üsna tüüpilised enneaegsete mured olid need, mida meiegi kogesime, ja suur katsumus oli see pikk haiglaperiood," rääkis Kadri Sooberg-Aettik.

Kaks kuud haiglas viibimist pani proovile kogu pere kannatlikkuse. Nüüdseks on Lukas, Mathias ja Tobias igati ponksid terved poisid. Siin kogetu andis Kadrile tõuke hakata kogemusnõustajaks, ehk ta aitab teisi oma saatusekaaslasi.

"See, mida teeb meditsiinipersonal ja milline on see panus, et need lapsed elule aidata, see on meeletu. Füüsiliselt ei ole õdedel-arstidel aega, et kuulata neid muresid. Nad küll teevad seda, aga siiski ise olles sellises olukorras olnud, ma tundsin, et küll oleks hea küsida kelleltki, kuidas see oli, mis pärast saab, sellist märki tulevikuks," rääkis Sooberg-Aettik.

Kindlasti annab enneaegsete laste vanematele hingejõudu teadmine, et meditsiin on kiiresti edasi arenenud ja järjest rohkem enneaegseid lapsi jõuab oma arengus teistele omaealistele järele. Ida-Tallinna keskhaigla naistekliinikus ellu jäänud kõige väiksem patsient kaalus 585 grammi.

"Te kujutate ette, kui tilluke see on, 25.sentimeetrit pikk ja kaalub veidi üle poole kilo. Millist hellust, hoolt ja tähelepanu ta on vajanud, aga see kõik on õnnestunud ja ta on suureks kasvanud," ütles Ida-Tallinna keskhaigla naistekliiniku juhataja Lee Tammemäe.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: