Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinnas tõuseb lasteaia kohatasu täiendavalt

{{1447846479000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Almpalgaga seotud olev lasteaia kohatasu tõuseb pealinnas tuleval aastal täiendavalt, sest linn otsustas tõsta kohatasu määra 10,6%-lt 12,2%-ni.

Kui sel aastal oli alapalk 390 eurot ning 10,6% sellest napilt üle 41 euro, siis tuleval aastal kerkib alampalk 430 euroni ning 12,2% sellest on 52,5 eurot. Seega tõuseb kohatasu ligi 11 eurot kuu kohta.

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul on praegu kehtiv lasteaia kohatasu määr püsinud muutumatuna 2012. aastast alates.

Kui neli aastat tagasi moodustasid koolieelsete lasteasutuste tegevuskulud pealinnas 53 miljonit eurot, siis tulevaks aastaks on planeeritud tegevuskuludeks juba 73 miljonit eurot.

"Oleme suutnud hoida vanemate osa määra ehk lasteaia kohatasu muutumatuna neli aastat ning väldime ka nüüd selle hüppelist kasvu. Ent ka pärast muudatust jääb lasteaia kohatasu pealinnas väiksemaks, kui näiteks Tartus või Viimsis," ütles Kõlvart.

Lasteaia kohatasu on seotud alampalgaga vastavalt omavalitsuse otsusele ning maksimaalselt saab see olla 20%.

Näiteks Tartu linnas on kohatasu 15 protsenti alampalgast ning seal kerkib kohatasu tuleval aastal 64,5 euroni.

Linnavolikogu sotsiaademokraatliku fraktsiooni liige Jaak Juske ei pea hinnatõusu õiglaseks ja on teinud ettepaneku, et kohatasu oleks fikseeritud summa.

"Kui Tallinn väidab, et Tallinna lähivaldades ja Tartus on see protsent veelgi kõrgem, siis see tõepoolest on nii, aga pole mina kuulnud, et Tartu või Viimsi näiteks rahastaks kallist televisiooniprojekti või asutaks kohalikku panka. Täna Tallinn kulutab miljoneid eurosid projektidele, mis ei ole linna ülesanne," selgitas Juske "Aktuaalsele kaamerale".

Seadusega lubatud maksimaalne määr alapmalgast, milleni kohalik omavalitsus võib lasteaia kohatasu tõsta, on 20%. Tallinna linnavalitsus toonitab, et seda protsenti pole kergitatud neli aastat, samas on lapsevanema osalus tõusnud seoses alampalga kasvuga.

Reformierakondlasest Tallinna volikogu liige Õnne Pillak tuletab meelde, et alampalga tõus ei tähenda seda, et kõigi lapsevanemate palk automaatselt kasvaks.

"Kui me vaatame viimase viie aasta kohatasu tõusu lapsevanemale ja liidame selle täiendava tasu juurde, siis näeme, et järgmisel aastal tuleb võrreldes 2011. aastaga lapsevanemal lapse lasteaias käimise eest maksta üle 30 euro rohkem. Samal ajal on linna panus tõusnud 17 eurot lapse kohta," selgitas Pillak.

Kõlvart ütles, et ainult kohatasu tõusuga kõiki plaanitavaid muutusi teha ei saa ja ka linna investeeringud lasteaedadesse suurenevad. Suurim eesmärk on lasteaiajärjekordade likvideerimine.

"Teenuse kvaliteet on lahti kirjutatud seaduses, aga samas meil on meil on plaanis tõsta tegevuskulusid ja investeeringuid. Ainult palgatõusu tagamiseks on järgmisel aastal ette nähtud 5,6 miljonit eurot, samas kohatasust saame me täiendavalt ainult 1,5 miljonit eurot," selgitas Kõlvart.

Tallinna linna tuleva aasta eelarves on ette nähtud ka täiendavad vahendid selleks, et toetada abivajavaid peresid.

Nii saavad need vanemad, kelle perekonna netosissetulek esimese pereliikme kohta on väiksem kehtivast töötasu alammäärast ja iga järgmise pereliikme kohta väiksem kui 80% - taotleda kuni 80% ulatuses vanema osa maksmisel vabastust.

Novembri seisuga käib Tallinna munitsipaallasteaedades täpselt 22 150 last ja kohatasu maksmisel saab neist raske majandusliku olukorra tõttu soodustust 539 last.

Linnavalitsuse hinnangul kohatasuga hätta jäävate laste arv järgmisel aastal kindlasti suureneb.

"Järgmisel aastal on plaanis suurendada just seda eelarvet kaks korda, mis on mõeldud nendele peredele, kes ei saa selle kohatasuga hakkama," rääkis Kõlvart.

Samuti ei pea kohatasu maksma alates pere kolmandast lapsest, ent see kehtib vaid lasteaialaste kohta.

Tallinna lasteadade hoolekogude uuring näitas, et lisaks kohatasule panustasid eelmisel aastal üle poole vanematest lasteadeadesse kuni sada eurot ja umbes 8% kuni 300 eurot.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: