Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kreeka linnapea ”Pealtnägijale”: inimkaubitsejad teenivad põgenike pealt iga päev 3 miljonit dollarit

Foto: Nikolai Doychinov/AFP/Scanpix

”Pealtnägija” käis tunnistamas Vahemerel ja Egeuse merel toimuvat, mida võib hetkel pidada Euroopa suurimaks humanitaarkriisiks. Vahemerd ületades hukkuvad iga nädal hukkuvad sajad inimesed, inimsmugeldajad aga pistavad taskusse miljoneid eurosid.

Euroopasse tungivate hordide taga pole seega ainult sõda Süürias, vaid ka organiseeritud kuritegevus.

”Nad lausa suruvad inimestele peale, et tuleb minna kohe Euroopasse, et muidu pannakse piirid kinni, kui täna öösel ei lähe. Ja isegi kui meri on tormine, õhutatakse ikkagi minema. Et kui selle paadi peale ei lähe, oled makstud rahast ilma,” kirjeldab inimkaubandust Samose linnapea Michalis Angelopoulos.

Linnapea kinnitab, et tegemist on organiseeritud kuritegevusega ja selle pealt teenivad smugeldajad iga päev miljoneid eurosid.

ÜRO pagulasameti UNHCRi töötaja Abderrahman Benyahya sõnul käsivad inimsmugeldajad ohtliku laevareisi eel Euroopasse pürgijatel ära visata kõik isiklikud asjad.

”Ainult inimesed pannakse paati. Nii palju, kui mahub. See on väga organiseeritud ja hästi planeeritud. See on väga ohtlik,” seletab Benyahya.

Kreeka matemaatiku Pythagorase kodusaare vetes on juba mõnda aega tegutsenud ka Eesti politsei- ja piirivalveameti merepatrull. Päästes muu hulgas elusid.

”Kõige väiksem oli võibolla kolme kuune imik, kes oli hästi habras. Kõige vanem naisterahvas, kelle me peale võtsime, oli 45-aastane vigastatud naisterahvas,” räägib politsei- ja piirivalveameti merevalveteenistuse inspektor Vivian Tammearu.

”Pealtnägija” reporteri Anna Gavronski sõnul peatuvad mõned rikkamad põgenikud tõesti hotellides, aga enamus pagulaslaagrites, kus muu hulgas valitseb lämmatav fekaalide hais.

”Välikäimlad on siin umbes ja asju aetakse põõsastes. Need, kes asju ajavad, on pooled mehed ja teine pool naised-lapsed, mis lükkab ümber müüdi, et Euroopasse põgenevad vaid noored tursked sellid,” nendib Gavronski.Täismahus reportaaži on võimalik vaadata artikliga liidetud videost.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: