Europarlament pikendab Venemaa sanktsioone hoolimata loodetavast koostööst Süürias ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AFP/Scanpix

Venemaa ja lääneriikide suhted näitavad soojenemise märke seoses ühise vaenlase vastu võitlemise vajadusega Süürias. See on ajendanud mitmeid analüütikuid arutlema teemal, kas lääneriigid pikendavad Venemaavastaseid sanktsioone ka järgmisel aastal. Täna teatas uudisteagentuur Reuters oma allikatele toetudes, et G20 kohtumisel Türgis lepiti kokku sanktsioonide pikendamises.

Nädala alguses saatis president Putin Vene raketiristleja Moskva tegema koostööd prantsuse lennukikandja Charles de Gaulle'iga Vahemere idaosas. G20 riikide kohtumisel Türgis nägid poliitikavaatlejad märke suhete paranemisest Venemaa ja juhtivate lääneriikide vahel. Kuid ühisel teel on veel komistuskive.

Euroopa Parlamendi saadik Urmas Paet on kindel, et sanktsioonid ei lõpe enne, kui Venemaa vähendab osalemist Ukraina poliitikas.

"Sanktsioonid ju kehtestati sündmuste pärast Ukrainas - Venemaa agressiooni tõttu Ida-Ukrainas ja Krimmi annekteerimise tõttu. Selles osas pole midagi muutunud. Nii et üldine poliitiline loogika ütleb ikkagi, et sanktsioone saab vähendada ja muuta, kui Venemaa muudab midagi tegutsemises Ukrainas, esialgu vähemalt Ida-Ukraina," rääkis Paet.

Ka välisminister Marina Kaljurand rõhutab, et Krimmi okupeerimine ja Ukraina kriis tuleks võimalikust Süüria-alasest koostööst teemadena teineteisest lahus hoida. "Selle hetkeni, kuni ei ole Minski kokkuleppeid täidetud, ei saa rääkida ka sanktsioonide tühistamisest," kinnitas ta.

Venemaa aimab EL-i käike hästi ette

Balti Venemaa uuringute Keskuse direktor Vladimir Juškin ütles, et otsus sanktsioone pikendada pole Venemaa jaoks ilmselt uudis. "Ma arvan, et kui sellest kuluaarides rääkima hakati, siis Putin juba teadis sellest. Vene luure, nagu enne seda nõukogude luure, on tugev, imbunud lääne ühiskonna kõikidesse pooridesse. Seega teatakse kõike ette," sõnas ta.

Juškin lisas, et sanktsioonide jätkumine on Putinile isegi kasulik. Välispoliitiliselt võib sanktsioonide jätkamise vaidlus lüüa kiilu Euro-Atlandi suhetesse. Sisepoliitiliselt aitab Venemaad ümbritseva vaenuliku maailma kuvand vene inimesi mobiliseerida.

"Aga juhul kui sanktsioonid kaotatakse, on inimesi üsna keeruline mobiliseerida, sest välisvaenlane pudeneb laiali. Juhul kui sanktsioonid kaotatakse, on inimesi üsna keeruline mobiliseerida, sest välisvaenlane pudeneb laiali," sõnas Juškin.

Urmas Paet on kindel, et sanktsioonid muudavad lääne ja Venemaa koostööd Süürias kindlasti keerukamaks. Samas on valus teema ka Montenegro NATO-sse vastuvõtmise küsimus, mida nädala pärast peaks arutama NATO välisministrid ja millele Venemaa ägedalt vastu seisab.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: