Kadunud inimeste leidmise tõhustamiseks asutati Otsingufond ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Vabatahtlikud Võrus Markkust otsimas.
Vabatahtlikud Võrus Markkust otsimas. Autor/allikas: PPA

Kaduma läinud inimeste otsimisega tegelev sihtasutus Kadunud asutas Otsingufondi, mille eesmärk on toetada otsimisprotsessis neid tegevusi, mida vabatahtlikud teha ei saa või milleks riigil ressurssi ei jätku. Esimesena hakatakse raha koguma Võrus kadunuks jäänud Markkuse otsinguteks.

Fondi vahendite kasutamise üle otsustab vähemalt kolmeliikmeline nõukogu, mille algkoosseisu kuuluvad ETV+ peatoimetaja ja tunnustatud noorsootöö eestvedaja Darja Saar, tehnoloogiaettevõtete strateegiline konsultant ja Solon Partnersi parnter Yrjo Ojasaar ning turvaspetsialist ja Estonian Security Agency tegevjuht Priit Kopti.

Sihtasutuse juhi Aare Rüütli sõnul ei ole tänaseni olnud süsteemset lahendust, mis aitaks inimeste leidmiseks kõiki võimalusi maksimaalselt tarvitusele võtta.

“Suhteliselt lihtsasti saadakse kokku küll suur hulk vabatahtlikke, kes on valmis maastikku kammima, kuid tavaliselt sellest ei piisa,” rääkis ta. “Reeglina on tarvis ka psühholoogilist nõustamist lähedastele, õigusabi, tellida ekspertiise, teha teavitusööd ning anda eradetektiividele neid ülesandeid, milleks politseil ressurssi ei jätku,” tõi sihtasutuse juht näiteid.

Ainult erakorralisetel juhtumitel võib osa loetletud funktsioonidest õnnestuda vabatahtlike abil mingi perioodi jooksul ära katta. Võrus kaduma läinud Markkuse juhtum on Rüütli sõnul jõudnud just punkti, mis Otsingufondi loomise vajaduse taaskord ilmekalt esile tõi.

Fondi nõukogu liikme Yrjo Ojasaare sõnul on tegemist vajaliku algatusega, mis peab oluliselt kiirendama inimeste leidmist. “Kuigi Eestis kaob aastas tuhandeid inimesi ja enamasti leitakse nad ka üles, siis paarkümmend inimest jääbki kadunuks. Nende lähedastele ei tohi jääda teadmist, et mingid võimalused jäid otsingutel rahapuudusel kasutamata,” ütles Ojasaar. “Võimalik, et tehnoloogiakallakuga riigina tuleb meil üles leida ka need ideed, kuidas otsingutega kaasnevaid ülesandeid tulevikus innovaatiivsemalt lahendada,” lisas ta.

Otsingufond on eelarveväline SA Kadunud juures tegutsev fond. Otsingufondi statuudi kohaselt kogub fond vahendeid eraisikute ja organisatsioonide annetustest ja toetustest. Fondi kogunenud raha kasutatakse Eestis kaduma läinud inimeste otsingutega kaasnevate kulude katmiseks. Otsingufondi vahendite kasutamise üle otsustab fondi nõukogu. Fondi kogunenud raha, mis ei leia kasutust Markkuse otsingutel, kasutab fond abi osutamiseks teiste kadumisjuhtumite lahendamisel.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: